Przejdź do treści

Czy nowelizacja ustawy zapewni dostęp do informacji?

Zgodnie z postanowieniami ustawy o radiofonii i telewizji po nowelizacji z 11 sierpnia 2021r:

„Nadawcy programów telewizyjnych mają obowiązek zapewnić, by informacje o charakterze nadzwyczajnym, w tym publiczne komunikaty i ogłoszenia w sytuacji klęski żywiołowej, były rozpowszechniane wraz z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, chyba że ich rozpowszechnienie wraz z tymi udogodnieniami było niemożliwe”.

Trwająca pandemia COVID-19 stanowi okoliczności, wskazane w tym akcie prawnym, a trzeba zauważyć, że stopniowo wprowadzane i znoszone obostrzenia przez wiele miesięcy były podawane w formie niedostępnej dla osób głuchych.

Od 1 listopada 2021 r. komunikaty dotyczące pandemii czy stanu wyjątkowego powinny być tłumaczone na polski język migowy, zawierać napisy dla niesłyszących czy audiodeskrypcję.

W ustawie z 11 sierpnia 2021 r.widnieje również wzmianka na temat konieczności przedkładania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji sprawozdań z wykonywania wyżej wspomnianego zobowiązania.

Sprawozdanie weryfikujące dostępność wszystkich programów telewizyjnych i usług medialnych będzie przekazywane Komisji Europejskiej.

Rada będzie również prowadziła punkt kontaktowy ds. dostępności usług medialnych dla osób z niepełnosprawnościami wzroku oraz słuchu.

Od 1 listopada można zgłosić się do tej instytucji, aby uzyskać informacje dotyczące dostępności programów oraz złożyć skargę w razie jej braku.

Dzięki temu mechanizmowi będzie można informować o wszelkich nieprawidłowościach związanych z dostępnością i dążyć do ich eliminacji.

Umożliwienie wszystkim bez wyjątku dostępu do informacji i komunikacji leży po stronie państwa.Podjęte właśnie kroki mają wpłynąć na większą niezależność osób z niepełnosprawnościami, a także włączyć ich do uczestnictwa w życiu społecznym. Mam nadzieję, że pomysł zaowocuje wzrostem dostępności, a jego realizacja przebiegnie pomyślnie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz