Przejdź do treści

Jak grają najlepsi – bajka edukująca o niepełnosprawności w sporcie

Zdjęcie, Kobieta trzymająca na kolanach egzemplarz książki pt.: „Jak grają najlepsi”

Pod koniec marca bieżącego roku w miasteczku edukacyjnym miniciti w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbyło się spotkanie mające na celu promocję bajki „Jak grają najlepsi”.

Publikacja powstała przy współpracy Fundacji MultiSport i Fundacji Zaczytani.org. Stworzona w jej ramach opowieść nie tylko pełni istotną rolę edukacyjną, ale także wspiera rozwój emocjonalny i psychospołeczny dzieci. Uczy empatii oraz otwartości wobec osób z niepełnosprawnością, które podobnie jak ich rówieśnicy marzą o staniu się wybitnymi sportowcami. Zaczytanym Ambasadorem tej historii został Jan Mela.

„Jak grają najlepsi” to opowieść stworzona z myślą o dzieciach w kategorii wiekowej 7-9 lat, której celem jest podnoszenie świadomości potrzeby włączania osób z niepełnosprawnościami do świata sportu i aktywności.

Bohaterką jest Monika, zawodniczka klubu piłkarskiego Tęcza Żoliborz. Dziewczynka, mimo swej niepełnosprawności, wykazuje ogromne zaangażowanie i precyzję w grze, często zapałem oraz umiejętnościami górując nad swoimi w pełni sprawnymi kolegami z boiska. Początkowo jej obecność na murawie jest dla innych zawodników szokiem, jednak wraz z upływem czasu dzieci rozumieją, że w sporcie nie istnieją żadne przeszkody.

Bohaterka tejże historii jako osoba po amputacji kończyny, reprezentuje liczną grupę osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Jak wynika z danych GUS, pod koniec 2022 roku 10,7 tys. osób w naszym kraju w wieku 19 lat i mniej legitymowało się orzeczeniem o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub stopniu niezdolności do pracy1.

Z kolei według danych Eurostatu z 2022 roku, 27 proc. ludności UE powyżej 16 roku życia posiada jakiś rodzaj niepełnosprawności. W Polsce ten odsetek wynosi 24,2 proc. Eurobarometr sygnalizuje z kolei, że co druga osoba z niepełnosprawnością czuje się dyskryminowana. Analogicznie jak bohaterka bajki „Jaki grają najlepsi”, która często ma wrażenie wyłączania ze sportowej społeczności.

Jesteśmy świadomi stereotypów, z jakimi zderzają się osoby z niepełnosprawnością w świecie sportu. Dlatego stworzenie bajki terapeutycznej poruszającej tę tematykę ma walor edukacyjny, ale jest też próbą wszczęcia dyskusji w tym obszarze. Opowieść „Jak grają najlepsi” nie tylko inspiruje do podjęcia aktywności fizycznej, ale dzięki starannie prowadzonej narracji, podnosi świadomość najmłodszych odbiorców w kwestii zróżnicowania, akceptacji czy wyzbywania się uprzedzeń.Postać Moniki, głównej bohaterki opowieści, nie jest przypadkowa. Jej pierwowzorem jest Monika Kukla, Ambasadorka naszej Fundacji. Monika jest wszechstronną, zaangażowaną paraolimpijką, reprezentantką Amp Futbol Polska oraz zdobywczynią m.in. mistrzostwa Europy w crossficie osób niepełnosprawnych „Battle of Europe” w 2019 roku. Aktualnie odnosi również sukcesy w parakajakarstwie – komentuje dr Tomasz Półgrabski, Prezes Fundacji MultiSport.

Bajkę „Jak grają najlepsi” można bezpłatnie pobrać pod linkiem dostępnym tutaj, zarówno w formie ebooka, jak i audiobooka. Towarzyszy jej pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, którzy mogą wykorzystać je do prowadzenia lekcji i rozmów z dziećmi. Publikacja zawiera między innymi scenariusz do bajkoterapii, który może być także użyteczny dla rodziców.

Dobrze, że Fundacja MultiSport została Partnerem projektu. Wspólnie zebrano wspaniały zespół, do którego dołączył między innymi pisarz Boguś Janiszewski, eksperci, którzy opracowali część ekspercką – prof. dr hab. Bartosz Molik i dr hab. Jolanta Marszałek, specjaliści od bajkoterapii z Fundacji Zaczytani.org oraz pracownicy Fundacji MultiSport.

Bajka „Jak grają najlepsi”wspiera rozwój społeczny dzieci. Opowieść inspiruje także WSZYSTKIE dzieci do uprawiania sportu, pokazując, że sport nie ma żadnych barier, a aktywny fizycznie może być każdy. Dodatkowo zadbano o edukację emocjonalną – niezbędną do życia w dobrostanie i wzmocnienia odporności psychicznej. Oprócz bajki eksperci stworzyli również gotowe scenariusze na poprowadzenie zajęć przez edukatorów, nauczycieli, a także rodziców.

Za pośrednictwem artykułu na wstępie to oni dowiedzą się, jakich postaw i kompetencji warto uczyć oraz otrzymają konkretne instrumenty, dzięki którym mogą to zrobić. Publikacja zawiera również wprowadzenie do bajkoterapii– niesamowitej metodyedukacyjnej.

Trójstopniowy proces czytania – omawiania i ćwiczenia będący wynikiem dziesiątek lat badań psychologicznych uczy a także relaksuje i wycisza, oswaja emocje, rozwija umiejętności, a także pozwala zbudować relacje – wyjaśnia Agnieszka Machnicka, Prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Bajka dotarła już do ponad 14 tys. szkół podstawowych, 350 specjalnych ośrodków wychowawczych, 100 młodzieżowych domów kultury, 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz 3200 bibliotek.

Dodaj komentarz