Przejdź do treści

Mała DUŻA zmiana

Na stronie www.poznan.pl funkcjonowała zakładka pod hasłem „niepełnosprawni”, gdzie można było znaleźć szereg cennych wiadomości na temat inicjatyw w naszym mieście, mających za zadanie wspomóc tych ludzi oraz poinformować ich o oferowanych projektach.

Obecnie zakładka ta ma inną nazwę. Zamiast „niepełnosprawni” pojawiło się „niepełnosprawność”. Jakimi motywami podyktowana jest ta zmiana?

„To zmiana w ramach upowszechniania języka inkluzywnego w Urzędzie Miasta Poznania. Wg słownika PWN „inkluzywny” to «łączący lub obejmujący jakąś całość; też: przeznaczony dla wszystkich». Na stronach PFRON czytamy „język konstruuje rzeczywistość. W wypadku określenia „osoba niepełnosprawna” nie dość, że wyrażenie zamyka takie osoby w ich jednej cesze, to na dodatek stygmatyzuje je. Wyrażenia „osoba z niepełnosprawnością” czy „osoba z niepełnosprawnościami” unikają tego zamknięcia, na dodatek robią to bez deficytu semantycznego. Nie ma żadnych powodów, byśmy nie zdecydowali się ich używać. Język polega również na takich decyzjach. Problem, jak mówić oraz jak pisać: „osoba niepełnosprawna” czy „osoba z niepełnosprawnością” czy „niepełnosprawnościami” w rzeczywistości nie powinien być rozstrzygany przez lingwistów ani tych, co nakazują i zakazują, ani tych, co tego nie chcą robić. Powinien zostać rozstrzygnięty przez osoby z niepełnosprawnością” – czytamy na stronie Miasta Poznania.

Z pewnością decyzja ta jest właściwa. Należy dbać o język i posługiwać się nim w sposób staranny, ponieważ ma on ogromny potencjał. Wypieranie wykluczających pojęć i określeń nie zadzieje się samo, potrzebne są właśnie tego rodzaju zmiany.

Może się pozornie wydawać, że są one jedynie symboliczne, ale tak naprawdę przekładają się z języka na nasze działania w rzeczywistości, tworząc żywy akt komunikacji i sprawiając, że to co z początku było tylko słowem, odbija się w realnym zachowaniu i postawach.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz