Przejdź do treści

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Dzisiaj – 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Datę tę powiązano z tą chorobą już od 1999 roku, natomiast cały wrzesień, to czas, w którym medycy oraz pacjenci starają się zwrócić uwagę na istniejący problem. W skali globu pojawia się coraz więcej przypadków tego schorzenia.

Choroba Alzheimera to rodzaj otępienia spowodowanego uszkodzeniem mózgu. Według obliczeń założonej w 1984 roku organizacji Alzheimer’s Disease International (ADI), na świecie co 3 sekundy ktoś zapada na jakiś rodzaj demencji, a to o sekundę szybciej niż w 2015 roku. Szacuje się, że dziś tylko na chorobę Alzheimera na świecie choruje od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy. Jeśli doliczymy do tego inne formy otępienia to w Polsce mamy ponad pół miliona chorych” – informuje portal www.gov.pl.

Dane są alarmujące i jak zawsze przy jakiejkolwiek kwestii dotyczącej zdrowia i ludzkiej kondycji najważniejsze jest wczesne rozpoznanie.

Diagnoza to jednak wymagający moment, wiążący się z latami trudnej choroby, która może trwać nawet dwie dekady. Pierwsze symptomy to narastające otępienie umysłowe. Chory zaczyna zapominać podstawowych rzeczy, związanych z pracą zawodową czy czynnościami dnia codziennego, uciekają mu słowa, imiona, gubi się w znanych mu lokalizacjach i przestrzeniach.

Z czasem chory przestaje rozpoznawać bliskich, nie potrafi określić, w jakim jest miejscu, nie może wykonać żadnej czynności samodzielnie. Chociaż nie istnieje leczenie, które wyeliminowałoby całkowicie skutki choroby, można skutecznie opóźnić postępowanie jej procesu. W zmaganiach z wyzwaniem, jakie dla całej rodziny stanowi Alzheimer, najważniejsza jest duża doza cierpliwości oraz wiedza na temat okoliczności, w jakich znaleźli się zarówno krewni, jak i sam pacjent walczący z całą, przytłaczającą sytuacją.

W tym dniu miejmy na uwadze wsparcie, jakiego możemy udzielić osobom, stojącym w obliczu tej choroby. Wytrwałość, ciepło i troska, to cechy, które mogą ulżyć na drodze walki z Alzhaimerem.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz