Przejdź do treści

Uczelnie wyższe mogą być jeszcze bardziej dostępne

Zdjęcie, Absolwenci w biretach

W miniony piątek, 19 kwietnia odbyło się spotkanie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasza Krasonia z Dyrektor Generalną MNiSW Dianą Matusik oraz Anną Rutz – Pełnomocniczką Ministra Nauki ds. wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności.

W trakcie miała zostać przedyskutowana kwestia dostępności uniwersytetów dla studentek i studentów ze specjalnymi potrzebami.

Podniesiona została również sprawa związana z konkursem NCBR „Uczelnia Dostępna” oraz Funduszem Dostępności. Zwrócono uwagę na to, jak kluczowe jest opracowanie konkretnych standardów wsparcia edukacyjnego w uczelniach.

Istotnym tematem powracającym w toku rozmów był konkurs NCBR „Uczelnia Dostępna” realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Konkurs „Uczelnia Dostępna” ma uskutecznić realizację szerszych działań na rzecz likwidacji barier w dostępie do wykształcenia wyższego. Uczelnie mają być bardziej dostosowane do potrzeb studentek i studentów z niepełnosprawnościami, zarówno pod względem architektonicznym jak i właściwą organizację procesu kształcenia, by nie stwarzał on przeszkód studentom z niepełnosprawnościami.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma przeznaczyć 400 mln zł na zapewnienie studentom i studentkom z niepełnosprawnościami dostępu do oferty polskich uniwersytetów, tak by mogli oni bez przeszkód uczestniczyć w procesie edukacyjnym. Środki na ten cel zapewnione są poprzez działanie programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Podczas rozmów Anna Rutz podkreśliła jak ważne jest nawiązanie współpracy pomiędzy różnymi sektorami skupionymi na zwiększaniu dostępności, a nie ograniczanie się wyłącznie do jednego aspektu. Dlatego też fundamentalne jest wspólne wypracowywanie rozwiązań, oparte na korzystaniu z doświadczenia osób z różnych sektorów.

Anna Rutz, Pełnomocniczka Ministra Nauki ds. wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności, podczas spotkania zaprosiła również Ministra do udziału w Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami, które odbędzie się 18-19 września 2024 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dodaj komentarz