Autor: Tomasz Wojczak
Na początku maja bieżącego roku w siedzibie Wielkopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miało miejsce spotkanie edukacyjne, w którym uczestniczyli studenci Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Omawiane wydarzenie było dla osób studiujących na kierunku Praca Socjalna możliwością uzupełnienia wiedzy zdobywanej przez nie na uczelni. Studenci dzięki wzięciu udziału w spotkaniu będą mogli między innymi:
- upowszechniać w swoich społecznościach lokalnych informacje dotyczące zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz
- informować osoby posiadające orzeczenia o stopniu niepełnosprawności o możliwościach korzystania ze wsparcia oferowanego im przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (na przykład w ramach programu „Aktywny Samorząd”).
W trackie pierwszej części omawianego wydarzenia studenci poznali zagadnienia dotyczące postępowania skargowego na brak dostępności. Specjaliści z Oddziału Wielkopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedstawili osobom biorącym udział w evencie założenia ustawy o zapewnianiu dostępności przez podmioty publiczne. Studenci mogli zapoznać się z zasadami poprawnego złożenia wniosku, a następnie skargi na brak dostępności.
Podczas drugiej części spotkania edukacyjnego zaprezentowana została działalność Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Omówiono między innymi zadania realizowane przez Fundusz i programy realizowane przez tę instytucję. Uczestniczki i uczestnicy poznali także zagadnienia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami, takie jak, między innymi:
- przywileje dla firm i przedsiębiorstw zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami,
- korzyści przysługujące osobom pracującym, które wynikają z posiadania przez nie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Osoby biorące udział w spotkaniu edukacyjnym zapoznały się także z działaniem Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością, które działa przy Oddziale Wielkopolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W trakcie wydarzenia studenci zapoznali się także z funkcjonowaniem wypożyczalni technologii wspomagających, dzięki której osoby o ograniczonej sprawności mogą korzystać ze specjalistycznych urządzeń ułatwiających im codzienne życie.
Omawiane spotkanie edukacyjne odbyło się dzięki współpracy Oddziału Wielkopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Wydziałem Socjologii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Tekst opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.