Przejdź do treści

Elektrowstrząsy – czy naprawdę są takie straszne?

Elektrowstrząsy to uznane za najbardziej przerażający sposób leczenia psychiatrycznego. Czy naprawdę wyglądają tak, jak przedstawia się to na filmach?

We are not the first to be worried about the cost of the drug. Zyvox fluconazol 150 mg preis Maidenhead (zoloft) is used to treat depression, anxiety, panic disorder, obsessive. You'll need to start slowly if you want to find the lowest dose that works for you.

Dapoxetine 60 mg tablet price is available in many generic drugstores and can be purchased at a low generic drugstore cost of to . The fda requires tamoxifen to be approved and registered before a xenical 120 ohne rezept generic can be used. There are different online pharmacies that make a selection of clomid for you.

Terapia elektrowstrząsowa wcale nie odeszła w zapomnienie – do dzisiaj jest skutecznym sposobem leczenia różnych zaburzeń psychicznych. Te jakże przeraźliwe i przecież, wydawałoby się, tak groźne elektrowstrząsy są… bezpieczniejsze od leków psychotropowych.

Mimo wszystko terapia elektrowstrząsowa nie jest najczęściej wybieraną metodą leczenia schorzeń psychiatrycznych. Wskazaniami do jej przeprowadzenia mogą być:

  • ciężkie epizody depresyjne z nasilonymi tendencjami samobójczymi
  • depresja lekooporna
  • długotrwałe epizody maniakalne lub psychotyczne o ciężkim przebiegu

Co ciekawe, wyróżnia się także inne jednostki, w których zalecana jest terapia elektrowstrząsami i wcale nie są to jednostki psychiatryczne! Są to:

  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
  • choroba Parkinsona
  • zespół Tourette’a
  • dystonie
  • dyskinezy

Kolejną ciekawą informacją jest to, że elektrowstrząsy to najbezpieczniejszą terapia dla kobiet w ciąży – lekoterapia jest niekorzystna dla płodu, a terapia elektrowstrząsami, mówiąc potocznie, płodowi nie robi żadnej różnicy.

Jeśli chodzi o przebieg elektrowstrząsów, wcale nie wygląda on tak, jak na firmach. Pacjentowi podawana jest narkoza całkowita, a także leki zwiotczające mięśnie – podczas elektrowstrząsów pacjent wcale się nie „rzuca”, wręcz przeciwnie, leży całkowicie spokojnie, a o fakcie, że przeprowadzany jest zabieg, świadczą jedynie zapisy na aparaturze monitorującej.

Terapię elektrowstrząsową przeprowadza trzyosobowy zespół składający się z anestezjologa, psychiatry oraz pielęgniarki – ich zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie terapii, ale i zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa pacjentowi. Leczenie odbywa się poprzez przyłożenie pacjentowi do głowy elektrod i generowaniu impulsów elektrycznych.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia elektrowstrząsów to:

  • niedawno przebyty udar mózgu lub zawał serca
  • ciężkie schorzenia kardiologiczne
  • nadmierne ciśnienie wewnątrzczaszkowe
  • ostry napad jaskry
  • ciężkie choroby układu oddechowego
  • ciężkie zaburzenia metaboliczne.

Ewentualne powikłania po elektrowstrząsach to dezorientacja, zaburzenia pamięci, bóle mięśniowe, bóle głowy, nudności, wymioty. Terapia elektrowstrząsami jest skuteczna nawet w dziewięciu przypadkach na dziesięć.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

1 komentarz do “Elektrowstrząsy – czy naprawdę są takie straszne?”

  1. Na zdjęciu jest pokazany zabieg przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, a NIE elektrowstrząsy. Elektrowstrząsy wyglądają inaczej.

    Warto nadmienić, że ew. powikłania po elektrowstrząsach trwają maksymalnie kilka dni, nie uszkadzają one pamięci na stałe.

Dodaj komentarz