Przejdź do treści

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością

plakat informujący o obchodach europejskiego dnia  walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością i dniu godności osób z niepełnosprawnością intelektualną

5 maja to Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością, obecnie świętowany również jako Europejski Dzień Niezależnego Życia. Został zapoczątkowany we Francji na początku lat 90. XX wieku pod hasłem „Rendez-vous de la Dignité” – „Spotkanie z godnością”. W Polsce w tym samym dniu obchodzimy również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami nadal napotyka przeszkody w dostępie do opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, wypoczynku i udziału w życiu politycznym. Niemal połowa obywateli UE uważa, że w ich kraju powszechna jest dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność.

UE i jej państwa członkowskie pracują nad tym, by wszystkie osoby z niepełnosprawnościami:

  • mogły korzystać ze swoich praw, w tym prawa do swobodnego przemieszczania się
  • mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym i gospodarczym
  • nie doświadczały dyskryminacji.

W 2022 r. 27% ludności UE w wieku powyżej 16 lat miało jakąś formę niepełnosprawności.

Zgodnie z szacunkami Eurostatu oznacza to 101 mln osób lub 1 osobę dorosłą na 4 w UE. 

W Polsce odsetek osób z niepełnosprawnościami w 2022 r. wynosił 24,2%. 

Te podwójne obchody to okazja do dyskusji na temat sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. To także odpowiedni moment, aby przypomnieć, że ratyfikacja przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych potwierdziła prawo osób z niepełnosprawnościami do pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności oraz poszanowania ich przyrodzonej godności. Każdy ma prawo do niezależnego życia w społeczności lokalnej. Niezależne życie to równe szanse, prawa i pełne uczestnictwo we wszystkich aspektach życia społecznego. Do tego potrzebne są dostępna przestrzeń publiczna i usługi wspierające zapewnianie w środowisku lokalnym. 

Źródła: Biuletyn Informacji Publicznej RPO, Portal Rady UE i Rady Europejskiej 

Autorami tekstu są pracownicy Działu Promocji i Marketingu Stowarzyszenia Na Tak.

Dodaj komentarz