Przejdź do treści

IX Marsz Na Tak za nami!

marsz na tak zdjęcie pierwsze uczestnicy marszu maszerujący ulicą święty marcin

W dniu 21 marca 2024 roku, punktualnie o godzinie 9:30 u zbiegu dwóch poznańskich ulic – Ratajczaka i Świętego Marcina rozpoczął się IX Marsz Na Tak. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyło hasło: „Wspólnymi siłami z motylami”.

W miniony czwartek na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem jest tradycja ubierania w to święto dwóch różnych, kolorowych skarpetek. Tradycję związaną z obchodami zapoczątkowało w roku 2005 Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Od roku 2012 patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat życia, funkcjonowania i potrzeb osób trisomią dwudziestego pierwszego chromosomu. Stanowiący część obchodów Marsz Na Tak co roku organizowany jest przez Stowarzyszenie Na Tak – jedną z największych i najstarszych organizacji pozarządowych w Wielkopolsce. W roku bieżącym Marsz współorganizowany był przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, które prowadzi Hospicjum Palium. Towarzystwo to w dniu 21 marca co roku świętuje Dzień Motyla.  Inna nazwa tego wydarzenia brzmi Dzień Wrażliwości. Aby zrozumieć znaczenie tego święta trzeba odwołać się do leżących u jego podłoża archetypów kulturowych. Motyle to symbole Hospicjum Palium. Znak ten został wybrany nieprzypadkowo. Owad ten ma ściśle określone znaczenie w naszym, europejskim kręgu kulturowym. Motyl to znak przemiany, oznaczający jednocześnie zastąpienie słabości nowymi siłami i wrażliwością.

Na czele marszu znajdowała się po raz kolejny Orkiestra Vivat! Historia tego zespołu muzyczno-choreograficznego rozpoczęła się w roku 1928. Grupa ta koncertowała w większości państw znajdujących się na naszym kontynencie. Artyści występowali też w Chinach. Muzycy i tancerki wchodzące w skład Orkiestry Vivat! łączą w sobie tradycję i entuzjazm cechujący młodych ludzi. W zespole gra i tańczy blisko sześćdziesiąt  osób. Średnia wieku muzyków i tancerek nie przekracza szesnastu lat. Zespół w trakcie przemarszu ulicami Poznania prezentował się niezwykle efektownie. Mi najbardziej podobał się bardzo głośny dźwięk bębnów. Po dotarciu uczestników Marszu Na Tak na plac imienia Adama Mickiewicza osoby biorące udział w wydarzeniu wysłuchały przemówień Prezeski Zarządu Stowarzyszenia Na Tak – Pani Katarzyny Durczewskiej-Pastok oraz osoby reprezentującej współorganizatorów Marszu – przedstawicielki Hospicjum Palium. Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się między innymi koncert Orkiestry Vivat! i występy grup tanecznych.

IX Marsz Na Tak przeszedł do historii. Było to wydarzenie bardzo udane, które jak sądzę zwróciło na siebie uwagę przechodniów, którzy przystawali i podziwiali kolorowy korowód przemieszczający się ulicami Miasta Poznania. Część z nich entuzjastycznie dołączyła do pochodu.

marsz na tak zdjęcie pierwsze uczestnicy marszu maszerujący ulicą święty marcin marsz na tak zdjęcie drugie orkiestra vivat maszerująca na czele korowodu marsz na tak zdjęcie trzecie występ grupy tanecznej słoneczniki na marszu na tak marsz na tak zdjęcie czwarte publiczność zgormadzona na placu adama mickiewicza marsz na tak zdjęcie piąte publiczność na placu adama mickiewicza marsz ma tak zdjęcie szóste występ grupy tanecznej z warsztatu terapii zajęciowej koniczynka marsz na tak zdjęcie siódme tłum uczestników marszu na placu mickiewicza z oddali marsz na tak zdjęcie ósme uczestnicy maszerujący ulicą święty marcin marsz na tak zdjęcie dziewiąte uczestnicy maszerują wzdłuż ulicy święty marcin na pierwszym planie muzyk z orkiestry viviat z puzonem marsz na tak zdjęcie dziesiąte uczestnicy wydarzenia niosący plakat z logo stowarzyszenia na tak

Dodaj komentarz