Przejdź do treści

Kolejna komfortka na mapie Polski!

W naszym kraju jest ponad 150 tysięcy dorosłych zależnych osób, które są zmuszone korzystać z pieluchomajtek.

Tę pieluchę rodzic lub opiekun musi co jakiś czas zmieniać. Często osoby z niepełnosprawnością przewijane są w urągających ludzkiej godności warunkach. Chcąc zmienić ten stan rzeczy, prawie 3 lata temu wymyślono akcję ”Przewijamy Polskę”, w ramach której w miejscach publicznych powstają komfortki.

Choć od prawie 3 lat miejsc, gdzie można znaleźć tego typu udogodnienie w naszym kraju przybywa,to jednak wciąż jest ich zbyt mało. Poprawić tę sytuację postanowili zarządcy Galerii Północnej w Warszawie. To właśnie w tym Centrum Handlowym powstała niedawno kolejna komfortka.

Komfortka to odpowiednio wyposażone pomieszczenie, gdzie osoby o ograniczonej sprawności lub borykające się z przewlekłymi chorobami mogą same lub z pomocą opiekuna zadbać o higienę albo przebrać się.

To pomieszczenie pielęgnacyjne przystosowane do specjalnych potrzeb i zapewniające prywatność, w którym w wygodny i bezpieczny sposób, samodzielnie lub z pomocą opiekuna można zmienić opatrunek, materiały higieniczne, przebrać się czy przyjąć leki – powiedziała Barbara Andrzejewska, marketing manager stołecznej Galerii Północnej.

Działalność tego typu udogodnień jest na porządku dziennym w wielu krajach świata.  Komfortki działają tam w miejscach takich jak muzea, urzędy, biurowce, a nawet stacje benzynowe. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje 1958 pokoi pielęgnacyjnych. W naszym kraju- tylko około 50, choć od czasu rozpoczęcia akcji „Przewijamy Polskę” liczba funkcjonujących w Polsce tego rodzaju miejsc stale rośnie.

W komfortce w Galerii Północnej klienci znajdą umywalkę, specjalną leżankę regulowaną na pilota oraz materiały higieniczne. Pokój znajduje się na parterze centrum handlowego, w jego centralnym węźle sanitarnym. Dzięki temu, że wchodzi się do niego za pośrednictwem domofonu, osoby korzystające z pokoju pielęgnacyjnego będą mogły poczuć się bezpiecznie. Zapewni im to również większą intymność.

Jak kontynuuje B. Andrzejewska, z pomieszczenia korzystać mogą nie tylko osoby niesamodzielne i ich opiekunowie. Komfortka zapewni prywatność także seniorom, osobom mającym wyłonioną stomię czy ludziom po przebytych operacjach, którzy będą mogli w spokoju zmienić opatrunek albo diabetykom, którzy w komfortce będą mieli możliwość bezpiecznego zrobienia sobie zastrzyku z insuliny.

-Dla naszego obiektu to kolejny już krok w stronę inkluzywności i pokonywania barier. Zależy nam na tym, aby każdy odwiedzający Galerię Północną czuł się w niej komfortowo i – co ważne – miał dostęp do niezbędnych udogodnień – przyznaje przedstawicielka Galerii.

Warto podkreślić, że działający od niedawna pokój pielęgnacyjnym nie jest pierwszym usprawnieniem w Galerii Północnej. Osoby o ograniczonej sprawności mogą korzystać z dostosowanych do ich potrzeb toalet czy wydzielonych miejsc parkingowych znajdujących się w pobliżu wejść. Władze Galerii zadbały również o osoby w spektrum autyzmu.

W obiekcie w godzinach od 10do 12 obowiązują tak zwane. „Godziny ciszy”. Wyłączana jest wówczas muzyka grająca w pasażu i wyciszane są komunikaty reklamowe. W sklepach natomiast sprzedawcy wyciszają muzykę i przygaszają światła.

Opracowano na podstawie:Komfortki w Galerii Północnej – niepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz