Przejdź do treści

Brama Poznania zaprasza !!!

Turkusowy prostopadłościan z rozciętą górną krawędzią po prawej napisy Brama Poznania ichot

Brama Poznania zaprasza na wakacyjny cykl wydarzeń zatytułowany „Rzeka żywa”.

 

Spotkania będą miały charakter kulturalno-przyrodniczy. W ich trakcie poznaniacy poznają przepływający przez stolicę Wielkopolski odcinek doliny Cybiny. Jest to tajemnicza enklawa dzikiej przyrody w sercu naszego miasta. Brzegi Cybiny zawierają historie o naszych przodkach i przodkiniach. Rzeka ta stanowi żywy nurt naszego dziedzictwa.Dolina rzeki jest źródłem życia ogromnej liczby organizmów. Jest ona również przestrzenią koegzystencji ludzi i przyrody. Nie zawsze była to przestrzeń dla człowieka bezpieczna. W przeszłości zagrożenie dla miasta Poznania wymuszało regulację nurtu, co często odbywało się ze szkodą dla życia fauny w rzecznej dolinie.

W tegorocznym cyklu zatytułowanym „Wszyscy jesteśmy zwierzętami” pracownicy Bramy Poznania spróbują przekonać mieszkańców stolicy Wielkopolski do przyjrzenia się: organizmom, które mieszkały na terenie naszego miasta tysiące lat temu, zwierzętom towarzyszącym nam w codziennym życiu, a także tym, które w naszej kulturze traktowane są jako źródło pożywienia czy źródło materiałów codziennego użytku.
 

Wydarzenia z cyklu „Rzeka żywa” adresowane są do wszystkich poznaniaków. Pracownicy  Bramy Poznania zapraszają maluchy i starsze dzieci z opiekunami, młodzież, osoby dorosłe i seniorów. W trakcie letnich weekendów nie zabraknie również spotkań adresowanych do osób z niepełnosprawnościami.

 

Cykl wydarzeń „Rzeka żywa” towarzyszy odbywającej się, w dniach od 6 lipca do 15 września 2019 w Śluzie Katedralnej Bramy Poznania, wystawie czasowej Zwierzęta Cybiny.

Harmonogram cyklu spotkań „Rzeka żywa” zakłada:

 


Sobota, 6 lipca:
Godz. 14:00 – WYSPY PŁYWAJĄCE DLA CYBIŃSKIEJ FAUNY / Fundacja OnWater / wstęp wolny / projekt realizowany w ramach projektu Connecting Nature.
Godz. 14:00 – BUDUJEMY WŁASNE WYSPY – animacje dla rodzin z dziećmi / Natalia Adamczyk / wstęp wolny.Godz. 15:00 – DZIWNE ZWIERZĘTA – spektakl / Teatr Grupa Sytuacje / obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia / spektakl tłumaczony na polski język migowy.Godz. 16:00 – WERNISAŻ WYSTAWY ZWIERZĘTA CYBINY / wstęp wolny / wernisaż tłumaczony na polski język migowy.

Niedziela, 7 lipca:Godz. 11:30 – SŁOWEM ZA PRZYRODĄ – warsztat kreatywnego pisania i redakcji tekstów / Loesje / zapisy: .

Godz. 13:00 – DAWNE STWORY – warsztaty zooarcheologiczne dla rodzin z dziećmi / Eksperymentalne Obozowisko Epoki Kamienia / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.Godz. 16:00 – ZAGRODA MOTYLI – wspólne budowanie oazy dla motyli / Magda Garczarczyk (Projekt Zieleniak) i Tomek, Stolarz z Lasu / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.Godz. 16:00-18:00 – ASP / ARCHIWUM SPOŁECZNE PIESKÓW – otwarta sesja zdjęciowa piesków ze Śródki, Ostrowa Tumskiego i Zagórza / wstęp wolny.Godz. 18:00 – WĘDRUJĄCY DOM TAŃCA – warsztaty i potańcówka / Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań / wstęp wolny / Projekt realizowany ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”.
Sobota, 20 lipca

Godz. 11:00 i 14:00 – NAJMNIEJSI MIESZKAŃCY RZEKI – warsztaty przyrodnicze dla rodzin z dziećmi / Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.Godz. 13:00 – PRZYRODNICZY RAJD NADRZECZNY + WARSZTAT DZIKIEJ KUCHNI / Fundacja Aktywnej Rehabilitacji + Fundacja Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa Inspekt / zapisy:wydarzenia@bramapoznania.pl.Godz. 20:30 – WYCIECZKA ŚLADAMI SSAKÓW – spacer w poszukiwaniu nadcybińskich zwierząt / Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.Niedziela, 21 lipca:Godz. 21:00 – WSZYSCY JESTEŚMY ZWIERZĘTAMI – pokaz filmów / Fundacja Ad Arte / wstęp wolny.


 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Opracowano na podstawie informacji z portalu epoznań.pl.