Autor: Tomasz Wojczak
Narodowe Centrum Kultury do 7 maja 2025 roku przedłużyło nabór do Zadania 3.1 zatytułowanego „Kompleksowy program szkoleń w zakresie projektowania, budowania i realizacji dostępnej oferty kulturalnej” realizowanego w ramach programu „Projektowanie uniwersalne kultury”.
Nabór adresowany jest do samorządowych, państwowych i współprowadzonych instytucji kultury, które zaczynają prowadzenie działań w dziedzinie dostępności.
Celem omawianego przedsięwzięcia jest przekazanie pracownikom instytucji kulturalnych kompetencji użytecznych w procesie identyfikacji potrzeb w dziedzinie dostępności i przygotowania strategii niezbędnych do ich wdrożenia. Pracownicy instytucji kultury, które wezmą udział w realizacji działania 3.1 będą korzystać:
- ze szkoleń realizowanych w formule stacjonarnej,
- z wizyt studyjnych,
- z tutoringu,
- z webinarach prowadzonych przez ekspertów,
- z kursów e-learningowych.
Rekrutacja do omawianej inicjatywy Narodowego Centrum Kultury prowadzona jest w trzech cyklach. Każdy z nich ma oddzielny formularz w Systemie Obsługi Programów, znajdujący się w zakładce „nabory”. Pozwolę sobie przedrukować informacje dotyczące tego zagadnienia:
- “Cykl I: Domy kultury i biblioteki (10 miejsc)”,
- “Cykl II: Muzea, galerie, centra sztuki i biura wystaw artystycznych (10 miejsc)”,
- “Cykl III: Teatry i instytucje muzyczne (10 miejsc)”.
Zgłoszenia przyjmowane są przez System Obsługi Programów. Link do systemu można znaleźć tutaj. Tak, jak wspomniałem proces rejestracji instytucji kultury, które wezmą udział w omawianej inicjatywie zakończy się 7 maja bieżącego roku o godzinie 15:00.
Projekt „Projektowanie Uniwersalne Kultury – Dostępność w Instytucjach Kultury” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 “Systemowa Poprawa Dostępności” Priorytetu III „Dostępność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.