Przejdź do treści

Fort VI-wyjątkowe miejsce na mapie Poznania

Zdjęcie, brama główna Fortu VI

Fort VI znajdujący się przy ulicy Lutyckiej 115 w Poznaniu to miejsce, gdzie historia spotyka się ze współczesnością. Poznaniacy mogą tu zaznajomić się z dziejami polskiej wojskowości a od wiosny do jesieni zorganizować okolicznościowe imprezy.

Twierdza Poznań jest zbiorem umocnień obronnych uchodzących za jeden z największych tego typu systemów na kontynencie europejskim. Jej budowa ruszyła w 1828 roku.  Po obradach Kongresu Wiedeńskiego ziemie polskie zostały podzielone.  Na terenie Wielkopolski utworzone zostało Wielkie Księstwo Poznańskie, w skutek czego 18-tysięczny Poznań od granicy z Królestwem Kongresowym dzieliła odległość 60 kilometrów. Prócz tego znakomitą większość mieszkańców miasta – 66 procent – stanowili Polacy. Obawiając się konfliktu między Prusami a Rosją oraz zrywu niepodległościowego polskiej większości, król pruski Fryderyk Wilhelm III oraz generał Karl Grohman podjęli decyzję o ufortyfikowaniu Poznania. W skład kompleksu fortyfikacji wchodziły rozebrana jeszcze w XIX stuleciu twierdza poligonalna oraz twierdza fortowa, które przez kolejne lata ulegały przeobrażeniom, będąc wykorzystywane przez wojsko. Do dnia dzisiejszego zachowały się w większości elementy twierdzy fortowej, których właścicielami są Miasto Poznań lub prywatni inwestorzy.

Najlepiej zachowanym z istniejących początkowo 18 fortów poznańskiej twierdzy i jednym z najlepiej utrzymanych tego typu obiektów w Europie jest Fort VI, powstały w latach w latach 1879–1883. Otrzymał on nazwę Tietzen od nazwiska pruskiego generała Wilhelma von Tietzen.  W roku 1931, kiedy zdecydowano o nadaniu fortom polskich patronów, otrzymał on imię  Kazimierza Mielęckiego, jednak do dziś poznaniacy używają pierwotnej nazwy. Fort został  zdobyty podczas bitwy o Poznań w lutym 1945 roku.  Po  II wojnie światowej nadal służył celom militarnym.

Od kilku lat obiektem pod szyldem firmy Fort Poznań Event Place zarządza badacz fortyfikacji, fotograf i podróżnik Marcin Walkowiak. Dzięki staraniom Walkowiaka miejsce pełni funkcję turystyczno-rekreacyjną, edukacyjną i rozrywkową. Na terenie Fortu odbywają się imprezy dedykowane pasjonatom historii polskiej wojskowości.  Jedną z nich są odbywające się w czerwcu każdego roku Zloty Kolekcjonerów Broni. Jest to  event organizowany celem integracji miłośników broni palnej.  Równolegle organizowany jest piknik historyczny „Pod Bronią”, podczas którego poznaniacy mają okazję obejrzeć liczne inscenizacje bitew oraz dioramy nawiązujące do czasów wojen.  Entuzjaści broni mogą też podzielić się doświadczeniami i zaprezentować militaria, które kolekcjonują. W sierpniu natomiast na terenie obiektu organizowane są Dni Twierdzy Poznań.  W ubiegłym roku  tematem Dni Twierdzy Poznań były wydarzenia z I wojny światowej. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć inscenizację jednej z bitew Powstania Wielkopolskiego oraz walk o Wilno z udziałem pojazdów historycznych oraz poznać tajniki okupacyjnej kuchni. Prócz tego zwiedzić mogli wystawy, na których znalazły się samochody wojskowe, broń historyczna, fotografie fortyfikacji z całego świata, zdjęcia z Czarnobyla i Prypeci, które ucierpiały w wyniku awarii  reaktora elektrowni atomowej w 1986 roku, zdjęcia archiwalne z I wojny światowej, pruskie pocztówki czy amerykański sprzęt wojskowy.

Administrator Fortu dba też o kondycję mieszkańców Poznania. Rokrocznie na terenie obiektu organizowana jest Poznańska Piwna Mila. Uczestnicy eventu mają za zadanie przebiegnięcie na czas dystansu długości 1604 metrów, podczas którego muszą wypić cztery małe piwa.  Dotychczas na Forcie VI odbyło się 10 edycji imprezy. Fort jest także miejscem spotkań z autorami publikacji o tematyce historycznej.

Jeżeli mieszkańcy Poznania pragną zorganizować nietuzinkową imprezę, okazja ku temu jest od kwietnia do października. Administrator fortu umożliwia organizację w podziemiach Fortu  imprez okolicznościowych i firmowych, a także konferencji, warsztatów i szkoleń.

Zarówno podczas wspomnianych imprez, jak i w każdą ostatnią sobotę miesiąca podziemia fortu udostępniane są zwiedzającym. Po raz kolejny poznaniacy będą mogli poznać ich tajemnice już 24 lutego o godzinie 12.00. Podczas spaceru, który potrwa ok. 2 godzin, poznaniacy będą mogli zobaczyć wiele wystaw obfitujących w dużą ilość eksponatów. Wraz z przewodnikiem zwiedzą koszary, prochownię oraz pancerne stanowisko ekspozycyjne. Przejdą około 500 metrów podziemnych korytarzy a także przespacerują się fosą fortu.

By wziąć udział w zwiedzaniu obiektu należy na miejscu uiścić opłatę w kwocie 15 złotych. Datki zbierane podczas zwiedzania przeznaczane są na utrzymanie ekspozycji.

Marcin Walkowiak na sobotnie zwiedzanie obiektu zaprasza wszystkich mieszkańców Poznania, w szczególności zaś rodziny z dziećmi.

W przypadku pytań dotyczących zwiedzania Fortu oraz organizacji na jego terenie okolicznościowych imprez i innych wydarzeń, kontaktować można się z panem Marcinem Walkowiakiem pod numerem telefonu 501 445 566 bądź za pośrednictwem adresu e-mail marcin@fortpoznan.pl.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych na terenie Fortu VI znaleźć można tutaj.

Dodaj komentarz