Przejdź do treści

Netflix znów stawia na dostępność i inkluzyjność

Podświetlony na czerwono ekran telewizora a na nim napis NETFLIX

Netflix podejmuje kolejne już kroki mające na celu zwiększyć dostępność serwisu dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami.

Pojawił się pomysł, by stworzyć ścieżki audiodeskrypcji w dziesięciu nowych językach. Wariant ma umożliwić niesłyszącym odbiór ulubionych produkcji, z tym że opcja ma być osiągalna tylko w przypadku filmów, za których stworzenie odpowiada sam Netflix.

W skali globu na platformie znajduje się w sumie około 11 tys. godzin audiodeskrypcji. Zwiększenie tej liczby, będzie dalszym ciągiem działań, mających na celu włączanie niepełnosprawnych do filmowego świata.

Od maja bieżącego roku do początku 2023 roku serwis ma stopniowo wprowadzać audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących i niedosłyszących oraz dubbing dla całej biblioteki oryginalnych treści w takich językach, jak francuski, hiszpański, portugalski, niemiecki i włoski. Docelowo Netflix planuje dodać jeszcze więcej języków z regionu Azji i Pacyfiku oraz lokalne języki europejskie. Rozszerzenie to będzie dostępne dla wszystkich użytkowników platformy na całym świecie – informuje portal www.kulturalnemedia.pl.

Heather Dowdy – dyrektorka działu do spraw dostępności produktu Netfliksa podkreśliła w wywiadzie, że w ostatnim czasie mocno rozwinęły się środki masowego przekazu, jeżeli chodzi o prowadzoną w nich politykę dostępności.

Technologia służy dzisiaj wielu osobom z niepełnosprawnościami, czyniąc dostępnymi różnego typu wideokonferencje, wiadomości tekstowe i przy tym podsuwając wciąż nowe rozwiązania.

Chcę, by osoby niesłyszące i niedosłyszące miały możliwość wyboru filmów. Niezależnie od tego, skąd pochodzą, w jakim języku mówią i z jaką niepełnosprawnością żyją – deklaruje Heather Dowdy.

Serwis planuje również zainwestować w nowe oznaczenia filmów, seriali, a także programów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Będą one widoczne w przeglądarce oraz systemie operacyjnym iOS. Ma to w dużej mierze ułatwić każdemu z nas odkrywanie filmowych obrazów, dostępnych dla wszystkich – w tym widzów ze szczególnymi potrzebami.

To nie pierwsze aktywności Netfliksa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Portal jest przecież mocno zaangażowany w ekranizacje i kreowanie historii tej grupy społecznej.

Zespół amerykańskiego serwisu streamingowego jest odpowiedzialny za powstanie specjalnej kolekcji The Faces and Shadows of Living with a Disability. Znajduje się tam ponad 50 seriali, filmów, a także programów o tematyce niepełnosprawności.

To jeszcze nie wszystko. Netflix zamierza zorganizować też pokazy filmów, które mają za zadanie pokazać jego odbiorcom jak działa i na czym polega audiodeskrypcja.

Dzięki tym pokazom pomysłodawcy chcą usprawnić serwis i dowiedzieć się, co jeszcze mogą zrobić, by nie stać w miejscu i wciąż podejmować kroki poszerzania dostępności na rzecz widzów z całego świata.

Dodaj komentarz