Przejdź do treści

„Odkrycie codzienności. Holenderskie malarstwo barokowe”

Już dziś o godzinie 18:00 w poznańskim Muzeum Narodowym przy Alejach Marcinkowskiego 9. w ramach cyklu #MAMYTOUSIEBIE odbędzie się spotkanie pod hasłem „Odkrycie codzienności. Holenderskie malarstwo barokowe”.

Sytuacja polityczna i religijna w Holandii XVII wieku wpłynęła także na sztukę. Tematyka historyczna i mitologiczna w malarstwie niemal nie występuje. Silne ograniczenia występują także w malarstwie religijnym, gdyż kalwinizm zabraniał przedstawiania tego, czego nie można zobaczyć. Niezwykle popularne stają się za to gatunki malarstwa ukazujące życie codzienne: portret, malarstwo rodzajowe, martwa natura oraz pejzaż.

Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do bliższego zapoznania się z twórczością Jana van Goyena, Salomona Ruysdaela czy Willema Claesza Hedy, których wybitne dzieła obecne są w przestrzeni galeryjnej Muzeum Narodowego.

Podczas spotkania będziecie mogli wysłuchać wykładu poświęconego holenderskiemu malarstwu barokowemu, a następnie udać się na spacer po Muzeum, by odnaleźć omawiane obrazy.

Wydarzenie odbędzie się w ramach półrocznego cyklu #MAMYTOUSIEBIE, mającego na celu ukazanie wartości największej w Polsce kolekcji sztuki europejskiej.

Spotkanie poprowadzi doktor Maciej Broniewski, kustosz Galerii Sztuki Europejskiej.

Do udziału w wydarzeniu uprawnia posiadanie biletu na wystawę stałą.

Bilety dostępne w kasie Muzeum Narodowego lub online.

Ceny biletów:

normalny-12 zł;

ulgowy – 8 zł;

dla uczniów i studentów, którzy nie przekroczyli 26.roku życia – 1 zł.

Zachęcamy do udania się w fascynującą podróż po XVII-wiecznej Holandii!

Opracowano na podstawie: Odkrycie codzienności. Holenderskie malarstwo barokowe #MAMYTOUSIEBIE | Facebook.

Dodaj komentarz