Przejdź do treści

Parki narodowe dostępne dla osób z niepełnosprawnością? Teraz to możliwe

Jakiś czas temu piałam o programie finansowanym ze środków unijnych, dzięki któremu wprowadzone zostaną udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością w parkach krajobrazowych, tak, by uczynić je bardziej dostępnymi.

Pilotaż ma objąć 10 parków przyrodniczych w Polsce. Przeznaczonych na ten cel zostanie ponad 7 mln złotych. Przypominam temat, ponieważ 30 lipca odbyła inauguracja opisywanego projektu.

Nosi on nazwę „Obszar chroniony, obszar dostępny” i został omówiony podczas wydarzenia odbywającego się w Poleskim Parku Narodowym na Lubelszczyźnie. Wzięli w nim udział między innymi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

„W ramachprojektu 10 parków dostanie grant na opracowanie wytycznych, ale również na wdrożenie rozwiązań dostępnościowych, czyli takich, które będą ułatwiać poruszanie się po tych miejscach osobom o szczególnych potrzebach, czyli osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom – zaznaczyła wiceminister Jarosińska-Jedynak.Dodała ona ponadto, że opracowane wytyczne będą mogły być wdrażane w pozostałych parkach, „aby stawały się one coraz bardziej dostępne”.

– Chociażby w następnej perspektywie finansowej, gdzie będziemy mieć środki europejskie do dyspozycji – podkreśliła.

Wiceminister rodziny zaznaczył, że najbardziej wymagającym przedsięwzięciem będzie zagwarantowanie dostępności do parków przyrodniczych osobom z niepełnosprawnością ruchu i narządu wzroku.

– Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia osób niewidomych to nie będą wcale np. kwestie związane z robieniem tabliczek brajlowskich, tylko bazowanie na najnowszych technologiach, czyli tworzenie takich programów do nawigacji za pomocą smartfona, które w bardzo precyzyjny sposób będą potrafiły poprowadzić – komentował Paweł Wdówik.

„Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz i dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller podpisali w piątek umowę na realizację projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”. Budżet programu wynosi 7,3 mln zł, z czego blisko 7 mln to dofinansowanie z funduszy unijnych – czytamy na portalu www.niepelnosprawni.pl.

Więcej na temat programu pisaliśmy tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz