Pierwszy Festiwal Rzeźby Piaskowej w Poznaniu

piaskowa rzeźba przypominająca koalę

Festiwal Rzeźby Piaskowej  to coś całkiem nowego. W Poznaniu odbył się on po raz pierwszy. Inspiracją dla organizacji tego wydarzenia było duże zainteresowanie Międzynarodowym Festiwalem Rzeźby Lodowej, która co roku, zimą przyciąga nie tylko mieszkańców Poznania, ale także znanych artystów i zagranicznych pasjonatów takich niezwykłych przedsięwzięć. Dlatego właśnie w tym roku w stolicy Wielkopolski, idąc za przykładem lodowych figur, postanowiono zorganizować równie spektakularną, letnią wersję tego wydarzenia.    

Wystawę stanowi 8 piaskowych rzeźb wysokich nawet do 3 metrów. Wydarzenie jest związane z ekologią i ma za zadanie ją dosłownie i w przenośni „wyeksponować”. Rzeźby stworzyło 10 artystek z całej Polski, które miały do dyspozycji aż 500 ton piasku. Ze względu na motyw przewodni ekologii autorki postumentów koncentrują się w swoich dziełach na gatunkach zagrożonych wyginięciem. Jest miedzy innymi żółw, sowa, ropucha czy nosorożec. 

Aby rzeźby były wytrzymałe, piasek musi zostać wcześniej odpowiednio zagęszczony – w Poznaniu w trosce o środowisko twórczynie użyły do tego celu wyłącznie wody.

Prace nad rzeźbami trwały do 23 lipca. Same rzeźby można podziwiać do końca sierpnia – wieczorami będą one dodatkowo podświetlone.

Foto: Tomasz Wojczak