Poznańska konferencja „Kod dostępu. Rozmowy o kulturze, która nie wyklucza”

zdjęcie z konferencji

Profesjonalna i emocjonalna – taka była Konferencja „Kod dostępu. Rozmowy o kulturze, która nie wyklucza”. W poniedziałek 25.11.2019 r. przyciągnęła do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu przedstawicieli instytucji i organizacji kultury, członków samorządów terytorialnych, instruktorów placówek terapii zajęciowej, osoby z niepełnosprawnościami, artystów, oraz wszystkich zainteresowanych.

Oś spotkania stanowiła przyszłość kultury, ale była to także okazja do podsumowania 9-letniego projektu społeczno-edukacyjnego 5 zmysłów, którego głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń́ kulturalnych wśród osób z niepełnosprawnościami. Minione osiem edycji zakończyły widowiska z pogranicza muzyki, tańca, teatru i sztuk wizualnych – w tym roku zamiast tworzyć kolejne wydarzenie artystyczne, organizatorzy postanowili przygotować podwaliny pod wieloletnią współpracę z instytucjami kultury.

Konferencję stanowiły trzy panele dyskusyjne, do których zaproszono zaangażowanych w pracę na rzecz inkluzji społecznej, wśród nich także osoby z niepełnosprawnościami. Rozmawiano o projektowaniu oferty kulturalnej dostępnej dla wszystkich odbiorców oraz obecności osób z niepełnosprawnościami w sferze społecznej i artystycznej. Prelegenci podzieli się swoją wiedzą i spostrzeżeniami.

Część ” Kultura przyszłości. O sztukach włączających” prowadziła
Agnieszka Misiewicz –
pracują na co dzień z osobami głuchoniewidomymi, zajmuje się również audiodeskrypcji. Do dyskusji zaprosiła Ewelinę Banaszek – specjalistkę ds. edukacji kulturowej z CK Zamek, Ewę Jenek – działaczkę społeczną, performerkę i reporterkę, Justynę Sobczyk – z centrum sztuki włączającej DownTown i twórczynię Teatru 21 oraz Marcina Halickiego z Fundacji Mili Ludzie, współorganizatora kampanii społecznej „Dostępna Kultura”.

Gośćmi Pawła Gogołka – głównego organizatora i pomysłodawcy projektu 5 zmysłów – w panelu „Strefa pracy. O aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami” byli: Marta Mazurek – Radna Miasta Poznania, specjalistka ds. Polityki Równości i Różnorodności w Gabinecie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Dorota Potejko – Pełnomocniczka Prezydenta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Jerzy Łączny – zaangażowany w liczne projekty kierowane do osób z dysfunkcją narządu wzroku, zawodowo zajmującego się rekrutacją na otwartym rynku pracy i pracą na antenie Radia Poznań oraz Robert Ogurkis – trener pracy osób z niepełnosprawnościami Agencji Zatrudnienia Wspomaganego Bizon (Stowarzyszenie Na Tak).

Teatrolożka, animatorka kultury, pedagożka teatru, kuratorka projektów społeczno-artystycznych – Paulina Skorupska – poprowadziła ostatnią część konferencji, zatytułowaną “Call to action. O zaangażowaniu artystów”. Swoimi doświadczeniami dzieli się: Małgorzata Szaefer – kuratorka, badaczka outsider art/brut now, dyrektorka Galerii TAK w Poznaniu, Justyna Tomczak-Boczko – mama całkowicie zależnego Jeremiego, filolożka, doktorantka UAM, autorka monodramu „Całe życie w dresach”, Lech Raczak – reżyser, dramaturg, teatrolog, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia i Wojciech Retz – animator kultury; terapeuta pracujący metodami artystycznymi, założyciel oraz stały członek grupy rockowej Na Górze, w skład której wchodzą m.in. osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Dyskutowano, także z udziałem publiczności, o niwelowaniu barier komunikacyjnych, infrastrukturalnych, ekonomicznych i społecznych, zastanawiano się nad rolą instytucji kultury w kształtowaniu społecznej wrażliwości, wreszcie – inspirowano do tworzenia zaangażowanych działań́, które są kluczem do walki z dyskryminacją, do budowania oferty kulturalnej dbającej o podmiotowość wszystkich odbiorców.

W ramach Konferencji „Kod dostępu. Rozmowy o kulturze, która nie wyklucza” promowano też nowe wydawnictwo koordynowane przez Stowarzyszenie Edukacyjne MCAAtlas dla kultury. Jak udostępniać́ wydarzenia kulturalne osobom z niepełnosprawnościami. Atlas to 7 tematycznych zeszytów, do każdego rodzaju działalności kulturalnej przypisano konkretne rekomendacje, spostrzeżenia, porady. Od językowych niuansów i kwestii informacyjnych po gotowe wzory na rozwiązania ułatwiające wspólne cieszenie się każdą twórczością.

Wersję elektroniczną wydawnictwa można pobrać tutaj.

Organizatorem projektu 5 zmysłów i konferencji było Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, współorganizatorem Centrum Kultury Zamek. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Zdjęcia: Marek Lapis