Przejdź do treści

Poznański Jarmark Wielkanocny

Już w najbliższy czwartek, to jest dnia 21 marca 2024 roku na płycie poznańskiego placu Wolności rozpocznie się tegoroczny, czterodniowy Jarmark Wielkanocny. Wśród atrakcji przygotowanych dla Poznanianek i Poznaniaków zaplanowano między innymi warsztaty tworzenia koszyczków, przygotowywania palm wielkanocnych, przedstawienia teatralne, spotkania z wielkanocnym zajączkiem oraz stragany z rękodziełem i stoiska gastronomiczne!

W jarmarku uczestniczyć będzie czterdziestu wystawców. Tradycyjnie na  jarmarcznych stoiskach będzie można nabyć wyroby rękodzielnicze, takie jak artystyczne przedmioty użytkowe i ozdoby oraz dekoracje świąteczne. Tak jak wspomniałem wydarzenie potrwa od 21 do 24 marca bieżącego roku. Najwięcej atrakcji zaplanowano na weekend. Osoby, które zdecydują się na odwiedzić poznański Plac Wolności będą mogły nabyć koszyczki i stroiki, szyte zające, wianki na drzwi, ozdoby z drewna i pisanki. Będzie można kupić również biżuterię z tak zwanej  żywicy jubilerskiej, z naturalnymi kamieniami. Przygotowano także stoiska, na których sprzedawane będą kurtki, torby i plecaki. Nie zabraknie także straganów z rękodzielniczymi świecami zapachowymi, olejkami eterycznymi i perfumami. Osoby, które  odwiedzą jarmark będą mogły kupić również: wysokogatunkowe  sery farmerskie, greckie oliwki, chałwy, pierniki wielkanocne, litewskie wędliny, różnorodne rodzaje chleba i kwas chlebowy. Jarmark to znakomita okazja do nabycia miodów z gospodarstw pasiecznych, regionalnych piw rzemieślniczych, nalewek, miodów pitnych oraz alkoholowych i bezalkoholowych grzańców. Uczestnictwo w wydarzeniu zapowiedzieli producenci win, którzy zrzeszeni są w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Winiarzy.

Dla smakoszy ustawione zostaną tradycyjnie stoiska gastronomiczne. Będzie można zjeść między innymi dania z grilla i słodkości.

W sobotę i w niedzielę 23 i 24 marca dla Poznanianek i Poznaniaków przygotowano między innymi zajęcia, podczas których nauczą się wyplatania wiklinowych koszyczków i przygotowywania palm wielkanocnych. Osoby biorące udział w jarmarku będą mogły poznać tradycyjne techniki zdobnicze, wykorzystywane przez artystkę ludową – Panią  Helenę Rojewską, która w trakcie jarmarku przygotuje oryginalne pisanki wielkanocne. Dla dzieci Grupa Animatori wystawi przedstawienia teatralne, których tematyka związana będzie ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Dla dzieci zaplanowano animacje i spotkanie z zajączkiem. Najmłodsi będą mogli puścić wodze wyobraźni i przyozdobić farbkami duże drewniane jaja wielkanocne. Jarmarkowi towarzyszyć będą również działania charytatywne. W sobotę, w godzinach od 11.00 do 19.00 wolontariusze Stowarzyszenia Hospicjum Palium będą prowadzić zbiórkę pieniędzy na remont pomieszczeń Oddziału Medycyny Paliatywnej. Zbiórce  towarzyszyć będą warsztaty, których uczestnicy będą malowali motyle. Zajęcia te odbędą się w godzinach od 12:00 do 14:00.

W niedzielę, w godzinach od 11.00 do 16.00  minikiermasz świąteczny organizuje Towarzystwo Pelikan. Dochód z przedsięwzięcia zostanie przekazany na rzecz pacjentów Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ulicy Mogileńskiej w Poznaniu. Wolontariusze  Towarzystwa w godzinach od 12:00 do 14:00 poprowadzą warsztaty Wielkanocne.

Harmonogram wydarzeń:

  • Sobota, 23 marca
    w godzinach od 12:00 do 15:00 – warsztaty z Heleną Rojewską – malowanie pisanek
    w godzinach od 12:00 do 13:00 – spektakl dla dzieci „Poranek pisanek”
    w godzinach od  13:00  do 14:00 – animacje wielkanocne (gry i zabawy)
    w godzinach od 13:00  do 14:00 – warsztaty tworzenia palm wielkanocnych
    w godzinach od 14:00 do 15:00 – warsztaty plecenia koszyczków wielkanocnych
    w godzinach od 14:00  do 15:00 – spotkania z wielkanocnym zającem
  • Niedziela, 24 marca
    w godzinach od 12:00 do 15:00 – warsztaty z Heleną Rojewską – malowanie pisanek
    w godzinach od 12:00 do 13:00  – spektakl dla dzieci „Wielkanocne zwyczaje”
    w godzinach od 13:00 do 14:00 – animacje wielkanocne (gry i zabawy)
    w godzinach od 14:00 do 15:00 – spotkania z wielkanocnym zającem
    w godzinach od 14:00  do 15:00 – malowanie jaj wielkanocnych

Opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.

Dodaj komentarz