Przejdź do treści

Rusza druga edycja konkursu „Zdrowy małolata na lata”

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV wywołuje groźne dla życia choroby. Aby uświadamiać młodych ludzi na temat potencjalnych zagrożeń i szerzyć profilaktykę, wymyślono konkurs „Zdrowy małolata na lata”.

Rokrocznie w naszym kraju stwierdza się około 300 nowotworów wywołanych zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Najczęściej pada diagnoza nowotworu złośliwego szyjki macicy. Ale nie tylko. Wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje także nowotwory sromu, odbytu, penisa czy waginy. To nie wszystko. Każdego roku rozpoznawane są również stany przedrakowe. Liczba postawionych rokrocznie diagnoz dotyczących stanów przedrakowych sięga aż kilkudziesięciu tysięcy. Najlepszą ochroną przed tymi groźnymi chorobami są szczepienia.

Szczepienia przeciwko HPV chronią przed chorobami, w szczególności przed rakiem, poprzez pobudzenie naturalnych mechanizmów obronnych. Największą skuteczność zapewniają wtedy, kiedy osoby w chwili podania iniekcji nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zapewnia niemal stuprocentową ochronę przed rakiem szyjki macicy. Chroni także przed nowotworami prącia, odbytu i kłykcinami kończystymi-czyli brodawkami narządów płciowych. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci i młodzieży na ich temat.

W celu propagowania świadomości na temat chorób wywołanych HPV i skuteczności szczepień ochronnych wśród dzieci i młodzieży, wymyślono konkurs „Zdrowy małolata na lata” organizowany na poczet akcji „Zaszczep się wiedzą”. W ramach zadania konkursowego nauczyciel organizuje i dokumentuje lekcję o zapobieganiu chorobom zakaźnym i zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego na podstawie dostępnych pomocy naukowych. Następnie uczniowie w grupach liczących od 3 do 30 osób piszą piosenkę o tym, jak zapobiegać wirusowi HPV. Nagrywają do niej również wideoklip. Prace konkursowe mogą być udostępniane przez placówki w sieci, to jest na stronach internetowych czy serwisach społecznościowych, takich jak YouTube albo Facebook. Projekty powinny być opatrzone hasztagiem #ZdrowyMałolata i krótką informacją na temat konkursu.

Jury konkursu przy ocenianiu prac weźmie pod uwagę wartość merytoryczną materiałów, pomysłowość oraz wykonanie. Placówki, które wygrają, mogą same wybrać sobie nagrodę. Organizator udostępni katalog nagród do wyboru. Szkoły, które zwyciężyły w poprzedniej edycji konkursu, w nagrodę otrzymały wybrane przez siebie pomoce edukacyjne, między innymi mikroskopy czy modele anatomiczne.

Wybrane projekty konkursowe zobaczyć można tutaj.

W tym miesiącu ruszyła druga edycja konkursu „Zdrowy małolata na lata”. Szkoły chcące wziąć udział w konkursie mogą kontaktować się z jego organizatorami za pośrednictwem adresu e-mail: konkurs@zaszczepsiewiedza.pl.

Opracowano na podstawie: Uczniowie śpiewają o szczepieniach przeciw HPV – rusza druga edycja konkursu dla szkół podstawowych – niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz