Przejdź do treści

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jedno z trzech największych uroczystości maryjnych –w Polsce i wielu krajach europejskich nazywane jest również świętem Matki Bożej Zielnej.

Dzień ten czci się już od V wieku, a 1 listopada 1950 r. tajemnica wniebowzięcia została potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary.

Z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny łączą się liczne zwyczaje.W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Śpiewa się także pieśni na cześć Matki Boskiej, a w sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów. Na Jasną Górę przybywa ich co roku nawet kilkaset tysięcy.

Święto to obchodzi się bardzo ceremonialnie. W Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. W Polsce jest to święto nakazane, więc udział we mszy świętej jest obligatoryjny. Warto pamiętać, że 15 sierpnia jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy, chociaż w tym roku święto przypada w niedzielę.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz