Przejdź do treści

Sztuka mijana na ulicy

Na zdjęciu jedna z prac tworzących projekt „Galeria w witrynach”

„Galeria w witrynach” to inicjatywa Uniwersytetu Artystycznego i Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL).

Projekt dodał ożywczej energii i można nawet powiedzieć, że poruszył zastygłym w czasie pandemii miastem. Idea umożliwia również swobodne podziwianie sztuki, którą dosłownie mijamy w witrynach spiesząc się na przykład na tramwaj czy autobus. Jest to po prostu sztuka „mijana” na ulicy, mając na myśli pozytywne znaczenie tego sformułowania.

Zarząd ZKZL podjął ważną i trafną decyzję, by na czas 2-3 tygodni udostępnić puste lokale artystom wywodzącym się z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest to ukłon w stronę ich twórczości, ponieważ równocześnie zrezygnowano z pobierania opłat.  

„Zatem przez ponad kilkanaście dni każdy poznaniak – ale nie tylko – będzie mógł poobcować ze sztuką w miejscach, które do tej pory były sklepami, punktami usługowymi czy gastronomicznymi.

Co 2-3 tygodnie artyści będą prezentować się w innych miejscach Poznania. Pierwsza odsłona projektu pod nazwą „Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu” prezentuje twórczość artystów plakatowych łącząc w sobie 3 różne wydarzenia, które zorganizowane zostały w ramach programu Miejskie Galerie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Poznań Art Week 2020 – czytamy na stronie www.tenpoznan.pl.

Za witrynami przechodzień dostrzeże np. plakat Jana Jerzmańskiego, który otrzymał Grand Prix w konkursie „Poznań na plakacie”.

Podziwiać można również dwa plakaty autorstwa Yossi Lemela z jego projektu poświęconego epidemii „Podróż do pandemii”.

Premierowe prace, związane z projektem można oglądać w lokalu przy placu Cyryla Ratajskiego 1.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.