Przejdź do treści

Rehabilitacja z domu możliwa dzięki programowi POSUM

Na zdjęciu rehabilitowany pacjent w towarzystwie fizjoterapeuty

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) rusza z realizacją usługi telerehabilitacji kardiologicznej. Dzięki temu pacjenci będą mieli możliwość domowych ćwiczeń – pod kontrolą lekarza.

Propozycja POSUM pozwala na skorzystanie z rehabilitacji kardiologicznej zainteresowanym, którzy wcześniej z powodu różnorodnych barier takich jak: brak wolnego czasu, zbyt duża odległość od ośrodka czy też konieczność zachowania dystansu społecznego, rezygnowali w ogóle z aktywności fizycznej.

W celu dołączenia do programu, należy posiadać skierowanie od kardiologa i zgłosić się z nim do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w POSUM.

Pracujący w placówce specjaliści – po wstępnej konsultacji, odpowiednich badaniach i teście wysiłkowym, zaproponują chętnej do ćwiczeń osobie, dopasowany do niej rodzaj rehabilitacji.

Pierwsze kilka dni muszą zostać poświęcone na wprowadzenie.

Wówczas zainteresowani będą uczyć się obsługi urządzeń i przechodzić treningi wydolnościowe pod okiem specjalistów, którzy następnie zaprogramują dla nich indywidualne sesje rehabilitacyjne. Wprowadzenie to będzie miało miejsce na oddziale.

„Każdemu uczestnikowi programu zostaną wypożyczone urządzenia medyczne monitorujące trening. Przy ich pomocy będzie mógł ćwiczyć w domu, w odpowiedniej dla siebie formie i czasie. Marsz, bieg, jazda na rowerze, nordic walking czy gimnastyka – zalecane przez lekarza zadania będą dostosowane do potrzeb i preferencji pacjenta” – czytamy na stronie www.tenpoznan.pl

„Program, który rozpoczynamy, jest więc bardzo potrzebny – szczególnie teraz, podczas pandemii, liczymy na to, że możliwość przeprowadzania treningów w domu zmniejszy poziom obaw pacjentów i ich lekarzy przed podjęciem rehabilitacji” – poinformowała prasę dr Izabela Panowicz, koordynatorka Dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej w POSUM.

Równocześnie z programu telerehabilitacji w POSUM może korzystać 20 osób. Cały cykl trwa 24 dni.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.