Przejdź do treści

Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza”

Do 30 lipca 2023 roku w poznańskim Muzeum Sztuk Użytkowych mieszczącym się w Zamku Królewskim przy ulicy Góra Przemysła 1 Poznaniacy będą mogli zwiedzać wystawę zatytułowaną „Barbie. Nieznane oblicza”.

Lalki Barbie nie trzeba nikomu przedstawiać. Od kilku dekad bawi się nią wiele dziewczynek na całym świecie. 9 marca bieżącego roku najbardziej znana lalka świata obchodziła 64 urodziny. Z tej okazji mali i duzi mieszkańcy naszego miasta będą mogli prześledzić historię tej niezwykłej zabawki, która na przestrzeni lat stała się jedną z ikon popkultury. Barbie to lalka wywołująca skrajne emocje. Jedni ją uwielbiają, inni – nienawidzą.

Na wystawie odbywającej się w poznańskim Muzeum można zobaczyć kilkadziesiąt różnych wcieleń Barbie. Jest to z pewnością gratka dla fanów stworzonej w 1959 roku lalki. Ekspozycja odpowiada zwiedzającym na wiele ważnych pytań. Co spowodowało pojawienie się Barbie? Dlaczego ta wykonana z plastiku zabawka odniosła tak spektakularny sukces? Jakie czynniki spowodowały, że lalka stała się synonimem głupiutkiej blondynki i zaczęła uchodzić za zabawkę dającą dziewczynkom złe wzorce?  Od kiedy kojarzona jest z kolorem różowym? Czy lalka stanowi ideał piękna i czy jest on osiągalny?

Przede wszystkim zaś zaprezentowane na wystawie rozmaite kreacje lalki Barbie mówią nam o rewolucji, jaka dokonała się w postrzeganiu kobiet i jak dynamicznie w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat zmieniła się ich rola w społeczeństwie. Lalka Barbie unaocznia również różnorodność w otaczającym nas świecie. Zwraca uwagę na zjawiska takie jak rasizm, homoseksualizm, wykluczenie spowodowane niepełnosprawnością czy odmienny wygląd, którego przyczyną jest choroba. Zwiedzając ekspozycję dowiemy się, czy role, które przyjmuje lalka odzwierciedlają otaczającą nas rzeczywistość i jakich aktywności Barbie jeszcze nie podjęła.

Ceny biletów:

normalny – 7 zł

ulgowy – 5 zł.

Organizatorzy wystawy oferują także szereg wydarzeń towarzyszących ekspozycji:

7 i 28 lipca o godzinie 18.00 odbędą się oprowadzania kuratorskie.

1 lipca o godzinie 13.00 kuratorka wystawy poprowadzi spotkanie zatytułowane „Ikony Designu: XX”.

5 lipca o godzinie 11.15  w ramach cyklu Wakacje w muzeum odbędą się warsztaty dla dzieci pod hasłem „Zostań projektantką razem z Barbie! Krótki kurs szycia dla dzieci”. Warsztaty poprowadzi Agata Rosiak-Kaczmarek z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

11 lipca o godzinie 11.15 odbędą się poprowadzone przez Aleksandrę Nieścioruk z poznańskiego Muzeum Sztuk Użytkowych zajęcia w ramach cyklu Wakacje w muzeum zatytułowane „O niezwykłych przygodach lalki Barbie, różnych drogach do celu i o tym, kim chcielibyśmy być. Robimy łuk i strzały.”

21 lipca o godzinie 17.30 odbędzie się oprowadzanie rodzinne po wystawie pod hasłem „Barbie-historia zabawy”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Nieścioruk z Muzeum Sztuk Użytkowych.

Cały program towarzyszący ekspozycji dostępny jest tutaj.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe oraz Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorem ekspozycji jest Aleksandra Podżorska.

Wystawę zaaranżowali Ludmiła i Michał Kaźmierscy.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opracowano na podstawie: Informacje o wystawie na stronie Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu Barbie. Nieznane oblicza – Muzeum Narodowe w Poznaniu (mnp.art.pl)

A.Podżorska, „Barbie. Nieznane oblicza” – esej zawarty w katalogu wystawy

Dodaj komentarz