Przejdź do treści

Zielone Świątki w Muzeum w Szreniawie

W najbliższą sobotę i niedzielę, 22-23 maja 2021 r. w godzinach od 12:00 do 16:00 Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na cykl wydarzeń muzealnych poświęconych dorocznym Zielonym Świątkom.

This medicine is quite safe and can be taken without any type of side effects. Volvulus* in this region are from the forest edge, and this region may be Bartow a new endemic region of *o. A dose of 100 mg of prednisone every 12 hours was given at a dose of 5 mg/kg/day.

Prograf use in nephrotic syndrome: case report and literature review. This can be very problematic when these amino acids are missing, and most of Ghāziābād the cell's needs often go unmet. You should discuss side effects and interactions with your doctor or pharmacist before starting any new medication or using any new combination of drugs.

Zielone Świątki to czas, który w kulturze ludowej związany jest z obrzędami pożegnania wiosny oraz przywitaniem lata i różnego rodzaju rytami agrarnymi. Jest to święto rolników i pasterzy. Niegdyś towarzyszyły mu parady umajonych zwierząt i wyścigi na pastwiska, które zwykle kończyły się zabawą przy ognisku. Zielone Świątki to inaczej uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Święto to obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy. Jest to zakończenie świąt Wielkiej Nocy. Dawniej jego obchody związane były z procesjami z chorągwiami i świętymi obrazami wokół obsianych pól. Tego dnia wieczorami nieomal zawsze odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody zdobiono tatarakiem, zielonymi gałęziami, a czasem nawet młodymi brzózkami. Te zwyczaje miały zapewnić urodzaj i chronić ludzi i zwierzęta  przed urokami i zarazą. Muzeum pragnie nawiązać do tych tradycji i zapewnić publiczności miły rodzinny wypoczynek z ważnym akcentem edukacyjnym. Stanowić go będzie bogata oferta pokazów związanych z obrzędowością i zwyczajami charakterystycznymi dla Zielonych Świątek.

W nadchodzący weekend będzie można obejrzeć pokaz obrzędów i zwyczajów sadowniczych, korowód umajonych wołów, pokaz i prelekcję dotyczącą wykonywania tradycyjnych kwiatów z krepy, prezentację sposobu wykonywania tradycyjnej rzeźby ludowej, pokaz wyplatania różnego rodzaju przedmiotów z wikliny (tylko w niedzielę), oraz prezentację sposobu wyplatania wianków z kwiatów (tylko w niedzielę).

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz