Przejdź do treści

Znamy laureatów medali im. św. Brata Alberta

Zgodnie z komunikatem kapituły, jaki podpisał tuż przed swoim odejściem prezes Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, biskup Damian Muskus został zauważony za „wieloletnią działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych i potrzebujących”.

Za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami i wymagających wsparcia nagrodzono również Adama Małysza, zaś Agnieszka i Krzysztof Globiszowie otrzymali wyróżnienie za aktywność na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Wśród laureatów była także Anna Chojczak, którą kapituła dostrzegła w związku z jej wieloletnią działalnością społeczną kierowaną do osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza za pracę w Stowarzyszeniu „Czuję Sercem” z Konstantynowa Łódzkiego.

Medal Św. Brata Alberta to laur przyznawany od 1997 r., któremu patronuje tenże święty. Corocznie ogólnopolska komisja, powołana z ramienia Fundacji im. Brata Alberta, dedykuje go ludziom szczególnie oddanym w niesieniu dobra i pomocy osobom z niepełnosprawnościami i wykluczonym.

W roku 1997jako pierwszy, medal otrzymał kard. Franciszek Macharski. W latach następnych złoty krążek powędrował do między innymi:świętej pamięci biskupa Jana Chrapka, Rzeczników Praw Obywatelskich: prof. Andrzeja Zolla idra Janusza Kochanowskiego, aktorki Anny Dymnej, Ewy Błaszczyk i Małgorzaty Kożuchowskiej, piosenkarzy: Eleni Tzoki, Lidii Jazgar, Ireny Santor, Moniki Kuszyńskiej, Marka Piekarczyka, Pawła Kukiza, Adama Nowaka, sportowców: Agnieszki Radwańskiej, Urszuli Radwańskiej, Otylii Jędrzejczak, Mariusza Wlazłego, Marcina Gortata, podróżnika i polarnika Marka Kamińskiego, restauratora Jana Kościuszki czy kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Medal stanowi podobiznę św. Brata Alberta trzymającego dzieci w ramionach, a autorem tego projektu jest Krzysztof Sieprawski, mieszkaniec Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Wręczenie nagród odbędzie się dopiero wczesną wiosną, tj. 8 kwietnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w trakcie 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

Wszystkim laureatom składamy ogromne gratulacje!

Dodaj komentarz