Znamy zwycięzców Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”

Laureaci Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”

W ubiegły weekend zakończył się Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, który odbywał się w Koszalinie. W trakcie wydarzenia uhonorowano laureatów nagrodami „Motyle 2020” za najlepsze filmy. Wyróżniono pięć kategorii, w których mogli wykazać się niepełnosprawni twórcy.

Kapituła po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (12 filmów), dokumentalny (14 filmów) oraz amatorski (6 filmów) jednogłośnie przyznała Nagrody Główne – Motyle 2020 oraz wyróżnienia:

Motyl 2020 w kategorii filmu amatorskiego otrzymał film „Zadanie” w reżyserii Dariusza Janiczaka za zdystansowanie i poczucie humoru w przedstawieniu procesu dojrzewania do samodzielności osób z niepełnosprawnością.

Wyróżnienie w kategorii filmu amatorskiego dla filmu „Chorzowskie bery i bojki” w reżyserii Sylwii Pradelok-Świerc i Pawła Mikołajczyka za ogromny wkład i wspólny trud organizacji przedsięwzięcia z udziałem bardzo wielu osób, którym udało się stworzyć zgrany i pełny obraz.

Wyróżnienie w kategorii filmu amatorskiego dla filmu „Monolog stereo” w reżyserii Mariusza Wieliczko za skromność i krystaliczną czystość przedstawienia podjętego tematu.

Motyl 2020 w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Uścisków twoich mi potrzeba” w reżyserii Andreja Kuciły za bijące z obrazu ciepło, sposób przedstawienia głębokiej relacji bohaterów oraz tajemnicę porywającą widza.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Co zdarzy się jutro” w reżyserii Anastasii Shtandke za przedstawienie wnętrza sportsmenki w sposób delikatny i porywający.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Przeprowadzka” w reżyserii Omera Ben Davida za uniwersalną opowieść o przyjaźni i wchodzeniu w dorosłość.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Maricarmen” w reżyserii Sergia Morkina za intymną atmosferę obrazu, wspaniałe zdjęcia, stworzenie poczucia, że to bohaterka filmu zaprosiła nas do swojego codziennego życia.

Motyl 2020 w kategorii filmu fabularnego otrzymał film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka za podjęcie trudnego tematu potrzeby miłości, który został przedstawiony w sposób subtelny i uniwersalny, tworząc film spełniony pod każdym względem.

Wyróżnienie w kategorii filmu fabularnego dla aktorki Anny Dzieduszyckiej za rolę w filmie „Sukienka” za ogromną odwagę i profesjonalizm.

Wyróżnienie w kategorii filmu fabularnego dla aktora Tommy’ego Jessopa za rolę w filmie „Niewinność” w reżyserii Bena Reida za naturalną grę, wykazanie się talentem aktorskim oraz wielobarwność portretowanej postaci.

Motyl 2020 Nagrodę Specjalną Rektora Politechniki Koszalińskiej otrzymuje film „Życie nr 2” w reżyserii Krzysztofa Włostowskiego za odwagę twórczą i osobistą w przedstawieniu własnych przeżyć oraz za stworzenie dobrego obrazu przy pomocy minimalistycznych środków.

Wręczono również Nagrodę publiczności Motyl 2020, którą otrzymał film „Na górze Tyrryry” w reżyserii Renaty Kijowskiej.

Wszystkie filmy startujące w konkursie musiały być zrealizowane przez osoby niepełnosprawne lub z ich znaczącym wkładem twórczym czy organizacyjnym.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu Wolności