Przejdź do treści

Muzeum w Gieczu – tu jest ok!

Muzeum archeologiczne znajdujące się we wsi Giecz w gminie Dominowo to miejsce, w którym rozpoczęła się moja miłość do historii. Moja Mama pochodzi z miejscowości Chwałszyce – jako dziecko jeździłem do Giecza rowerem zarówno w towarzystwie mojego Taty, jak i pod opieką mojego wuja. Wróciłem w to miejsce po latach by zbadać jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

In clinical trials, tamoxifen 20 mg price usa online pharmacy uk daily doses of 40 mg and 20 mg, as well as the 20 mg daily dose, have been used to evaluate safety and efficacy of tamoxifen in breast cancer. The active ingredient in prednisolone is prednisolone acetate, farmaco piu innovatvo del viagra or prednisone. Goodrx pharmacy is committed to ensuring that you are fully satisfied with all services and products you buy from them.

However, they have no standard-of-care duration and are generally used for only 2-3 months. Gabapentin may be used in men and Kondapalle paxlovid cost pbs postmenopausal women with painful, intractable epilepsy. Skelaxin is a gastrointestinal drug, which is used to treat diarrhea.

Muzeum w Gieczu jest rezerwatem archeologicznym, który obejmuje pozostałości jednego z najważniejszych grodów Polski wczesnopiastowskiej. Do dziś można oglądać fragmenty potężnych drewniano-ziemnych fortyfikacji otaczających budynek muzeum, palatium (fundamenty pałacu książęcego z końca X i początku XI w.) i kościół grodowy św. Jana Chrzciciela. W ich pobliżu można zwiedzić rekonstrukcję osady naszych wczesnośredniowiecznych przodków.

Muzealny parking nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Z parkingu do środka grodu wiedzie żwirowa droga gruntowa znajdująca się na płaskim terenie.

Sala wystawowa Muzeum jest nie duża i znajduje się na poziomie gruntu, dzięki czemu w placówce można się swobodnie poruszać na wózku. W korytarzu ulokowano kanapy, a przed budynkiem znajdują się ławki, na których można wypocząć. Toaletę dostosowano do  potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W holu Muzeum, tuż przy kasie znajduje się infokiosk zawierający najważniejsze informacje dotyczące ekspozycji. Urządzenie to może być użyteczne zwłaszcza dla osób niesłyszących. Ekspozycja w Muzeum w Gieczu jest czytelnie opisana. Film wyświetlany w sali zawierającej eksponaty ma napisy. Dla osób niewidomych przygotowano repliki prezentowanych na wystawie artefaktów.

Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela nie jest dostępny dla wózkowiczów. Przed głównym wejściem do niego znajdują się schody.

Osada piastowska składa się z parterowego budynku (zawierającego eksponaty i toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) i chat, budowli i urządzeń z drewna. Większość z nich ma schody lub wysokie progi. Z tego względu są one niedostępne  dla wózkowiczów.

Muzeum prosi grupy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich o powiadomienie o zamiarze zwiedzenia muzeum pod numerem telefonu: 61 285 92 22.

Reasumując Muzeum w Gieczu to miejsce przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. W skali od 1 do 5 dostępność placówki oceniłbym na 3. Głównie ze względu na to, że replika osady wczesnośredniowiecznej nie jest dostępna w całości dla wózkowiczów.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz