Przejdź do treści

Nabór zgłoszeń do konkursu Lider Dostępności zakończy się niebawem!

Przypominamy, że już tylko do dnia 18 marca bieżącego roku Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przyjmuje zgłoszenia do konkursu zatytułowanego „Lider Dostępności”.

Przedsięwzięcie to konkurs o charakterze architektoniczno-urbanistycznym. W bieżącym roku wydarzenie odbędzie się po raz dziewiąty. Jego celem jest promocja idei związanych z projektowaniem uniwersalnym. W jego wyniku nagrodzone zostaną innowacyjne rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne spełniające warunek dostępności w równym stopniu dla wszystkich osób z szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Jeszcze przez siedem dni do udziału w konkursie można zgłaszać najlepiej dostosowane polskie muzea, filharmonie, szkoły, dworce, szpitale, obiekty sportowe, place, skwery, parki, ścieżki przyrodnicze, biurowce, budynki mieszkaniowe i inne.

Kapituła konkursu składa się z urbanistów i specjalistów z dziedziny dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz ekspertów wskazanych przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jury przyzna nagrody w następujących kategoriach:

  • Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną przestrzeń otwartą dla lokalnej społeczności. W tej kategorii oceniane są: place, rynki, skwery, bulwary, parki, ogrody, ścieżki dydaktyczne, plaże, place zabaw, tereny rekreacyjne, tereny sportowe, przestrzenie komunikacyjne, transportowe.
  • Mały obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o wielkości mniejszej niż 10 000 m2, którego dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów. Oceniane będą takie budynki, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej, budynki banków, handlu, gastronomii oraz obsługi pasażerów.
  • Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o dużej powierzchni wyróżniający się stopniem dostosowania do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Ocenie mogą zostać poddane duże obiekty, takie jak: muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe oraz uniwersytety.
  • Obiekt biurowy/handlowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością w wyróżniający się sposób. Oceniane będą budynki handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym.
  • Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej w którym zrealizowano ciekawe i nowatorskie rozwiązania z dziedziny dostępności.
  • Obiekt zabytkowy – za najlepszą modernizację budynku zabytkowego uwzględniającą potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
  • Architekt/Urbanista – nagroda przyznawana jest za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której przedsięwzięcia odznaczają się daleko idącym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • GRAND PRIX – jest to nagroda specjalna, przyznawana wyróżniającym się firmom lub instytucjom.

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Wydarzenie odbędzie się po koniec maja bieżącego roku z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz