Przejdź do treści

Niepełnosprawni ze znacznym stopniem z pierwszeństwem do szczepień w Punktach Szczepień Powszechnych

Na zdjęciu pacjent przyjmujący szczepionkę

Rząd postanowił, że od najbliższego poniedziałku 10 maja, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych.

Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin. W tym przypadku nie będzie występował wymóg rejestracji, a niepełnosprawni otrzymają możliwość pójścia wraz z opiekunem do takiego miejsca i od razu będą mogli zostać zaszczepieni. Z tego przywileju skorzysta także opiekun.

Przypominamy, że punkty szczepień powszechnych są tworzone między innymi w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.). Szczepionki aplikuje się też w przygotowanych do tego celu namiotach (np. przy lokalnych supermarketach), punktach drive-thru i innych przestrzeniach wskazanych przez samorządy.

Również 10 maja br. rozpoczną się szczepienia przeciw Covid-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych, czyli w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej” – czytamy na portalu www.gov.pl

Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień, tak te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek – podkreślił Michał Dworczyk – szef Kancelarii Premiera.

Poza tym powstaną również tak zwane Mobilne Jednostki Szczepień (MJS), dedykowane osobom o ograniczonej mobilności.

Jest to nowe rozwiązanie ułatwiające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Indywidualni ratownicy medyczni, pielęgniarki czy położne, którzy będą uprawnieni do wykonywania szczepień, będą mogli umówić się z pacjentem w sposób elastyczny. Mobilne jednostki szczepień będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi firmy Johnson&Johnson. Uruchomienie tego kanału zapewni szybsze zaszczepienie osób o ograniczonych możliwościach przemieszczania się” – czytamy na www.gov.pl

Pozytywnie odbieram nowe pomysły rządu, szkoda tylko, że nie zostały one zaproponowane dużo wcześniej. Jak to się jednak mówi: lepiej późno niż wcale!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz