Przejdź do treści

Nowa kadencja Rady Dostępności czas start!

Członkowie Rady Dostępności zgromadzeni podczas I posiedzenia drugiej kadencji 2024-2028 r.

Jakiś czas temu, 12 kwietnia w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zainaugurowano posiedzenie II kadencji Rady Dostępności. W Radzie jest między innymi reprezentant Fundacji Integracja.

Rada Dostępności jest organem pomocniczym w formie opiniodawczo-doradczej. Do jej fundamentalnych funkcji należy udział w procesie tworzenia aktów prawnych, zalecanie zmian w przepisach prawnych wynikających z potrzeb w kwestii dostępności, wyrażanie zdania oraz obieranie stanowisk w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz działań na rzecz poprawy świadomości społecznej w zakresie dostępności oraz przygotowywanie ekspertyz i analiz potrzebnych do realizacji działań zaplanowanych w programie Dostępność Plus i w Ustawie o zapewnieniu dostępności osobom ze specjalnymi potrzebami.

Radę tworzą przedstawiciele organizacji zajmujących się zagadnieniem niepełnosprawności, instytucji rządowych, sektora nauki i biznesu oraz ekspertów ds. dostępności. Pierwsza kadencja Rady rozpoczęła się w 2019 roku.

Rada Dostępności to bardzo istotny dla naszego ministerstwa i mam nadzieję dla całej sfery publicznej podmiot. Wspiera nas w systemowym wprowadzaniu idei dostępności do wszystkich polityk publicznych – komentowała wiceministra funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora.

Takie zagadnienia jak równość, tolerancja, niedyskryminacja czy równouprawnienie są dla mnie niezmiernie istotne. W ten zbiór ważnych dla mnie wartości wchodzi także dostępność jako sposób urzeczywistniania prawa licznej i różnorodnej grupy osób ze szczególnymi potrzebami – akcentowała wiceministra, która przewodniczyła Radzie.

Podczas I posiedzenia 46 osób otrzymało z rąk wiceszefowej MFiPR akty powołania na członków Rady Dostępności. Kwestią poruszaną podczas tego zebrania było przedstawienie roli i zadań Rady Dostępności w II kadencji oraz omówienie głównych kierunków działań na rzecz dostępności jakie są planowane w 2024 r. Wśród nich znalazł się między innymi Kamil Kowalski, Dyrektor Integracja LAB.

Podczas posiedzenia dyskutowano także o założeniach Ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, nad którą trwają prace legislacyjne w Sejmie. Ustawa ta wprowadza do polskiego prawa zapisy Europejskiego Aktu o Dostępności.

Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania nowego projektu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Dostępne zabytki, których wychodzi naprzeciw problematyki dostępności obiektów zabytkowych i ich dostosowywania.

Bardzo dobrze, że funkcjonuje taka rada. Jak wiadomo dostępność to kategoria bardzo istotna i wpływająca na komfort życia osób z niepełnosprawnościami, ale nie tylko ich. Inwestycja w dostępność procentuje i jest z korzyścią dla całego społeczeństwa.

Dodaj komentarz