Nowoczesna aplikacja pomoże niewidomym zrobić zakupy

Na zdjęciu kobieca ręka trzymająca telefon

Asisto to personalny asystent w formie aplikacji mobilnej dostosowany do użytku dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji aplikacja dokładnie lokalizuje i rozpoznaje produkty wśród sklepowego asortymentu. Rozwiązanie opiera się na najnowocześniejszych modelach analizy obrazu. Jest to świetna inicjatywa, która ma za zadanie wesprzeć osoby niewidome w samodzielności, tak by nie musiały one robić zakupów z osobami towarzyszącymi.

Na pomysł wpadli studenci Politechniki Poznańskiej, podsunęło go samo życie. 

Przez przypadek spotkaliśmy naszego niewidomego znajomego w supermarkecie. Był on na zakupach ze swoim niepełnosprawnym kolegą jeżdżącym na wózku inwalidzkim. Po rozmowie dowiedzieliśmy się, że jednym z większych problemów osób niewidomych jest realizowanie codziennych obowiązków, jak np. robienie zakupów. Nasz kolega robi je trzy, cztery razy w tygodniu, potrzebuje do tego pomocy osoby widzącej, która pokieruje go do danej półki i wskaże mu dany produkt. Rozmowa przekonała nas, że taka aplikacja ma szansę realnie wpłynąć na standard życia osób z zaburzeniami wzroku.

 – wypowiedział się dla Fundacji Mir Adam Stelmaszyk, student wydziału informatyki i telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, współtwórca aplikacji.

Aplikacja Asisto ma za zadanie eliminować poczucie wykluczenia osób niepełnosprawnych za pośrednictwem najnowszej technologii. Jej autorzy podkreślają, że głównym założeniem projektu było poprawienie jakości wykonywania codziennych sprawunków, takich jak choćby zakupy oraz umożliwienie osiągnięcia większego poziomu niezależności.

­- w naszym rozwiązaniu kierowaliśmy się przede wszystkim zasadą, żeby proces nie wymagał angażowania żadnych osób trzecich. Bez względu czy jest to bliski przyjaciel, pracownik galerii, czy przypadkowy wolontariusz, osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się skrępowane w takiej sytuacji. Nasz pomysł wykorzystuje najnowszy postęp technologiczny, który w przeciągu kilku ostatnich lat stworzył nowe możliwości w dziedzinie zautomatyzowanego rozpoznawania obiektów na zdjęciach. Z jego pomocą redefiniujemy obszar konsumencki, żeby w większym stopniu włączał osoby niewidome lub niedowidzące w społeczeństwo

 – komentuje Mikołaj Sienkiewicz, student informatyki na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, jeden z twórców aplikacji.

Stworzenie aplikacji opartej na rozpoznawaniu obrazów wymagało „wytrenowania” algorytmu sztucznej inteligencji. Działa on na podobnej zasadzie jak oko osoby widzącej: uczy się rozpoznawać charakterystyczne cechy produktu na podstawie dostarczonych obrazów. Opracowanie aplikacji wymagało zatem zebrania bardzo dużej ilości profesjonalnych zdjęć produktów. Aplikacja korzysta z bazy produktowej GS1 Polska eProdukty, zawierającej informacje na temat ponad 30 milionów produktów.

Współpraca między globalną organizacją GS1 oraz kreatywnymi studentami jest dowodem na to, że międzysektorowe rozwiązania przynoszą wiele korzyści, czerpiąc z różnych doświadczeń. Potwierdza również, że zrównoważona gospodarka opiera się na wiarygodnych danych.

Sama idea kodów kreskowych jest koncepcją społecznie odpowiedzialną. Stanowi gwarancję oryginalności produktów, która może zaważyć nawet na życiu i zdrowiu człowieka, jak to ma miejsce w przypadku ochrony przed sfałszowanymi lekami. Dane dotyczące samych produktów, ale także ich śladu w całym łańcuchu dostaw są podstawą zrównoważonego rozwoju. W dobie wysokiej świadomości konsumentów oraz zwiększającej się roli gospodarki cyrkularnej informacje na temat produktu mogą być wkrótce ważniejsze niż sam produkt, tak więc pomagając zbierać dane, GS1 pełni niesłychanie ważną i odpowiedzialną rolę

Aplikacja rozwijana jest dzięki grantowi z Inkubatora Innowacji Społecznych „Generator Dostępności”, który wspiera nowatorskie w skali Polski rozwiązania z obszaru dostępności.

Zespół szuka pomocy przy zbieraniu danych przy użyciu smartfonów oraz aplikacji AsistoV. Najnowsza wersja aplikacji jest dostępna w sklepie Google Play.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.