Przejdź do treści

O dostępności Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

Muzeum Powstania Wielkopolskiego to jedno z ważniejszych muzeów w Poznaniu. Postanowiłam sprawdzić, jak wygląda sprawa z jego dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy po dotarciu na miejsce, to nawet nie trudna nawierzchnia Starego Rynku na którego terenie znajduje się muzeum, a… stopień. Nie jest może specjalnie wysoki, ale dla wózka inwalidzkiego, prowadzonego wyłącznie przez osobę na nim się poruszającą, może sprawiać mały problem.

Po wejściu do muzeum przywitał mnie miły pan, wskazując kierunek zwiedzania. Jestem pewna, że udzieli on wszystkim szczegółowych informacji na temat wystawy znajdującej się w budynku, ale… Co z tego, skoro zaraz po zrobieniu kilku kroków spotkały mnie trudne do pokonania schody, bez jakiejkolwiek windy, czy chociaż skromnego podjazdu…?

Jak nie trudno zobaczyć na drugim zdjęciu schodów, w muzeum jest dość ciemno, co może stanowić problem dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Co prawda nie napotykamy tam na trudności terenowe, ale mimo wszystko zmrok, który panuje w pomieszczeniach, nie ułatwia zwiedzania, nawet osobom pełnosprawnym. Rozumiem, że ma to na celu utrzymanie klimatu, jednakże może być trochę uciążliwe.

Kolejnym problemem dla zwiedzających mogą być opisy poszczególnych części wystawy, czy eksponatów – małe litery z niewielkimi odstępami.

W muzeum znaleźć można stanowiska z multimedialnymi prezentacjami. Niestety, z powodu pandemii są one niedostępne, więc niestety nie mogłam sprawdzić, jak działają.

Na terenie muzeum znajduje się toaleta, ale czy jest dostępna dla osób niepełnosprawnych – tego nie było dane mi sprawdzić, ponieważ z powodu koronawirusa jest zamknięta.

Na terenie muzeum znajdują się ławeczki, na których można usiąść i podziwiać wystawę.

Jeśli chodzi o stronę muzeum, cóż, jak to się mówi – szału nie robi. Brak udogodnień dla osób niepełnosprawnych – nie można ustawić wielkości czcionki, kontrastu, wyłączyć linków. Słowem – nawet nie mam co pokazywać…

Podsumowując, dostępność Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest słaba. Ewidentnie wymaga ono dopracowania – w tym pojawienia się choćby podjazdów lub przeniesienia wystaw na jeden, dostępny poziom.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz