Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Poznaniu

Na zdjęciu Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Na nim złożony wieniec kwiatów. Zgromadzeni ludzie na drugim planie

W czwartek, 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17 w całym kraju zawyją syreny alarmowe upamiętniające godzinę W”. Obchody z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się także w Poznaniu.

 

Poznańskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 15, od złożenia kwiatów pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów (al. Niepodległości 20). Następnie o godzinie 15:30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11 odbędzie się msza święta.

Po mszy, zgromadzeni chcąc oddać hołd poległym przejdą ulicami Fredry i al. Niepodległości pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (skrzyżowanie al. Niepodległości, Libelta i Wieniawskiego). Obchody pod pomnikiem rozpoczną się o godz. 16.30.

Godzinę W” zasygnalizują syreny alarmowe. Na koniec uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem. Odczytany zostanie też Apel Pamięci.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku – było to największe i najdłuższe wystąpienie zbrojne organizacji podziemnych w Europie, okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. Walczyło w nim około 40 tysięcy powstańców, próbując wyzwolić Warszawę. Niestety, po 63 dniach od wybuchu walk, 3 października 1944 roku, nastąpiła kapitulacja. W powstaniu zginęło ok. 18 tysięcy żołnierzy i ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy. Wśród walczących na ulicach Warszawy było około tysiąca Wielkopolan, w tym wielu poznaniaków.

Z okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu powstania nasz portal przygotował cykl artykułów z nim związanych. Zapraszamy do odwiedzania strony.