Przejdź do treści

Panny młode wspierają Biankę i Julkę

Logo akcji „Z sercem do ołtarza”

Akcja „Z sercem do ołtarza” to inicjatywa, w ramach której panny młode pomagają dwóm dziewczynkom cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce.

Miały być dwie dziewczynki. Bliźniaczki. Miały razem się bawić, śmiać, uczyć, biegać po podwórku. Pierwsza urodziła się Julka. Za nią ruszyła Zuzia. Niestety, niedługo po porodzie u Julki pojawiły się komplikacje. Została przewieziona do szpitala w innym mieście, gdzie spędziła dwa miesiące. Jeszcze w pierwszym roku życia bliźniaczek ich mama dowiedziała się, że jej córki, choć jednojajowe, będą się od siebie różniły. Okazało się, że Julia Szydlik choruje na czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce. Z czasem okazało się, iż trzynastoletnia dziś dziewczynka ma także niepełnosprawność intelektualną. Niedogodności nie przeszkadzają jednak Julce dzielnie stawiać czoła przeciwnikowi.

Bianka Sosińska ma osiem lat i podobnie jak Julka, cierpi na porażenie mózgowe. Potrzebuje sprzętu rehabilitacyjnego, w tym wózka inwalidzkiego, turnusów rehabilitacyjnych oraz terapii logopedycznych Pomimo niepełnosprawności jest radosnym dzieckiem, które każdego dnia stara się pokonywać bariery, jakie stwarza choroba. Cieszy się z każdego nowego osiągnięcia: samodzielnego kroku lub wypowiedzenia zrozumiałego dla jej bliskich słowa.

To właśnie z myślą o Biance w lutym 2020 roku powstała akcja charytatywna „Z sercem do ołtarza”. Wymyśliły ją dwie przyjaciółki-projektantka wnętrz Marta Sławuta oraz przedstawicielka medyczna Natalia Michalska. Mieszkające na Pomorzu panie w chwili powstania inicjatywy były już szczęśliwymi żonami i matkami. Marzyły, by jeszcze raz założyć suknię ślubną. Wtedy pomyślały, iż kreacjom można darować drugie życie, a przy okazji pomóc potrzebującym. Tak narodziła się inicjatywa opierająca się na pozyskiwaniu używanych sukien ślubnych. Dochód z ich sprzedaży panie Marta i Natalia zdecydowały się przeznaczać na potrzeby 6-letniej wówczas Bianki Sosińskiej, niepełnosprawnej córeczki ich wspólnej przyjaciółki. Dziewczynka, jak każde dziecko z mózgowym porażeniem dziecięcym wymaga systematycznej rehabilitacji ruchowej oraz innych terapii, których koszt znacznie przekracza możliwości finansowe jej rodziców. Po jakimś czasie postanowiły wspomóc też Julkę. Choć akcja ruszyła tuż przed pandemią koronawirusa, szybko okazało się, że gdy ktoś pragnie czynić dobro, nawet COVID mu niestraszny. Na Facebooku stworzony został profil „Z sercem do ołtarza”. Tym samym na portalu społecznościowym zawiązała się społeczność świadomych i wrażliwych na potrzeby innych ludzi młodych kobiet, które ofiarowując lub zakupując ślubną kreację, pragną nieść nadzieję chorym dzieciom. Akcja odnotowała już sukcesy-jej organizatorki kilkakrotnie wystąpiły na targach ślubnych, podczas których prezentowane były kreacje. Marta Sławuta i Natalia Miachalska uzyskały też nominację do tytułu „Osobowość Roku 2020” w plebiscycie organizowanym przez „Dziennik Bałtycki”.

Do Marty Sławuty i Natalii Michalskiej trafiają suknie z całej Polski. Nie każdą kreację organizatorki akcji „Z sercem do ołtarza” mogą jednak przyjąć. Suknia, pomimo iż używana, musi być jednak w bardzo dobrym stanie. Nie może mieć uszkodzeń. Przyjmowane są też suknie tylko z kilku ostatnich sezonów, ponieważ tylko najnowsze i najmodniejsze modele mają największą szansę na sprzedaż. Choć wśród sukien pozyskanych w ramach akcji jest wiele kreacji, których nie powstydziłyby się salony najmodniejszych światowych projektantów, niektóre z nich muszą przejść poprawki. Dlatego w projekt „Z sercem do ołtarza” włączyły się zaprzyjaźnione przez panią Martę i Natalię mistrzynie krawiectwa, które w razie potrzeby nadają sukni nowy wygląd, by panna młoda w najważniejszym dniu swojego życia mogła poczuć się komfortowo. Przymiarek sukien panny młode dokonywać mogą w sklepie odzieżowym „Deni” mieszczącym się w centrum handlowym „Kwadrat” przy ulicy Obrońców Poczty Polskiej w Pruszczu Gdańskim. Koszt sukni waha się od 300 do około 2 tysięcy zł.

Jeżeli planujesz ślub, jesteś młodą mężatką lub znasz osobę, która pragnie zakupić albo oddać suknię ślubną -włącz się do akcji lub opowiedz o niej innym!

Więcej informacji o inicjatywie „Z sercem do ołtarza”, zasadach przyjęcia oraz zakupu sukien ślubnych uzyskać można tutaj.

Dodaj komentarz