Przejdź do treści

PFRON rozszerza pomoc

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Do 100 tys. złotych mogą uzyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządy, które wspierają osoby niepełnosprawne w czasie pandemii.

I am a mother of three with a history of breast cancer. The online pharmacies have different shipping costs and policies, depending General Mamerto Natividad on their location. The two brands have similar dosing requirements, similar dosing intervals, and similar drug and dose-related problems, according to study data.

You may think that you don t have a problem because you think you are the only one. It glucophage 850 mg preis seems that the name of this drug has been changed recently. Generic dapoxetine is used to treat depression and bipolar disorder.

W czasie epidemii koronawirusa samorządy powiatowe wspierają szczególnie tych mieszkańców, którzy z powodu izolacji i zwiększonych środków ostrożności mają trudności w realizowaniu podstawowych potrzeb i nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym. Dzięki refundacji z PFRON samorządowcy mogą podjąć bardziej skuteczne działania, które uznają za najbardziej potrzebne w danym miejscu i chwili.

Samorządy powiatowe, które w związku z sytuacją epidemiczną uruchomiły dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych, mogą otrzymać do 100 tysięcy złotych refundacji poniesionych kosztów. Na wsparcie projektów w ramach programu pomocowego PFRON przeznacza ponad 53 mln zł.

„– W czasie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 podejmujemy kolejne działania, które pozwolą wzmocnić poczucie bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych. Rozszerzamy nasz program pomocowy, aby mogły z niego skorzystać również te samorządy, które dotychczas nie były w stanie pokryć kosztów wkładu własnego” – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.

Zgodnie z nowymi zasadami Fundusz zwiększa wysokość refundacji do 100 proc. kosztów dostarczania osobom niepełnosprawnym leków, produktów żywnościowych czy innych artykułów pierwszej potrzeby oraz świadczenia pomocy psychologicznej. Pozostałe projekty mogą natomiast uzyskać – tak jak dotychczas – refundację w wysokości do 50 proc. kosztów.

„– Samorządowcy mogą dofinansować działania, które uznają za najbardziej potrzebne. To samorząd decyduje, czy i w jaki sposób chce udzielić pomocy i wnioskuje o dofinansowanie” – wyjaśnia prezes PFRON. Powiat, który chce skorzystać ze wsparcia, składa wniosek o przyznanie refundacji we właściwym terytorialnie Oddziale Funduszu. W przypadku pozytywnej decyzji wypłata refundacji powinna nastąpić w ciągu 10 dni roboczych.

Wsparcie jest udzielane w ramach modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu oraz sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Termin składania wniosków upływa 4 grudnia.

Współpraca i finansowanie działań samorządów zwiększających dostępność czy wprowadzających rozwiązania ułatwiające osobom niepełnosprawnym aktywne, autonomiczne życie w sferze społecznej i zawodowej to kluczowe obszary działalności PFRON. W sumie na różne zadania w tym roku PFRON przekaże do samorządów ponad 1,6 mld zł.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności