Przejdź do treści

Równość i różnorodność – ważne kwestie w polityce Miasta Poznania

W Poznaniu starają się, by każdy mieszkaniec tej metropolii czuł się na równi z innymi. Nieważne, czy ma inne pochodzenie, jest osobą z niepełnosprawnością lub odmienną orientacją seksualną.

Poznań powinien być przestrzenią, w której zważa się na prawa i potrzeby wszystkich mieszkańców, miejscem, gdzie jesteśmy różni, ale równi i mamy zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Teraz każdy z nas może udzielić odpowiedzi na pytanie: co jeszcze zrobić, by było lepiej?

Właśnie ruszyły konsultacje społeczne nad dokumentem „Polityka Miasta Poznania na rzecz Równości i Różnorodności Społecznej”.

W Urzędzie Miasta Poznania trwają prace na rzecz jego uchwalenia, a wstępną wersję opracował już działający w Mieście Zespół do spraw Polityki Równości i Różnorodności, który to określił główne założenia.

Ostatecznie nastała chwila, by pójść o krok dalej i wspólnie ze wszystkimi poznaniakami stworzyć obraz miasta, w którym bylibyśmy zwyczajnie szczęśliwi i szanowani. Okazją są konsultacje społeczne, które potrwają do 11 września.

Opinie, uwagi i sugestie każdego poznaniaka są zbierane za pomocą specjalnie do tego celu powstałej ankiety internetowej.

Ankieta w swojej treści zawiera najistotniejsze pytania związane z zagadnieniem równości. Czy i kto jest dzisiaj w Poznaniu w grupie spotykającej się z nierównym traktowaniem i dyskryminacją? Co można zrobić, by jej przeciwdziałać? – to tylko niektóre poruszone w niej kwestie.

Wyniki badań ankietowych zostaną wykorzystane na kolejnym etapie konsultacji – warsztatach. Wezmą w nich udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejskich radnych i urzędników. Spotkania będą stanowiły podstawę do rekomendacji podczas przygotowania szczegółowych celów opracowywanego dokumentu, a także dla propozycji działań Miasta w obszarze polityki równościowej – można przeczytać na stronie www.poznan.pl.

Bardzo dobrze, że wszyscy poznaniacy mają szansę wypowiedzieć się na temat tego, co jeszcze zrobić w naszym mieście. Warto wykorzystać okazję i dołożyć swoją cegiełkę. Cieszy mnie też fakt, że do opracowania tego dokumentu zaproszone zostały organizacje pozarządowe. Wielu ich pracowników, to oddani sprawie społecznicy oraz ideowcy, którzy mają, co bardzo istotne – wgląd w potrzeby społeczne i informacje, bezpośrednio od ludzi, co jeszcze można by zmienić w zakresie polityki równościowej w mieście.

Równość i zróżnicowanie to niewątpliwie kategorie niebywale ważne i wpływające na komfort życia w Wielkopolsce.

Nasze środowisko staje się coraz bardziej różnorodne pod względem połączenia kultur, innych korzeni czy religii. Warto mieć to na uwadze i wspólnymi siłami stworzyć rzeczywistość, w której każdy może się czuć jak u siebie, jak w domu.

Link do ankiety internetowej można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz