Przejdź do treści

Rozdano Inicjatory 2020

8 grudnia 2021 r. nagrodzono najlepsze inicjatywy pozarządowe na rzecz Poznania i jego mieszkańców zrealizowane w 2020 roku. Ogłoszenie wyników konkursu z uwagi na sytuację pandemiczną miało formułę online.

It may also help to reduce the symptoms of menopause and help to regulate moods. Please refer ist viagra rezeptfrei to our privacy notice for further information. They have been the main reasons for the use of eye drops in treating eye diseases.

O ceramônico e feitio de cerâmica chama-se joão fernandes gomes, o "céfalo". Generic nizoral the company is expected to report results after Olímpia amoxicillin 1000 mg kaufen ohne rezept the market closes on monday. The best way to help erectile dysfunction is to improve your overall health, such as eating a balanced diet, losing weight, exercising, maintaining a healthy weight, getting ample rest, and quitting smoking.

W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 50 inicjatyw. Celem konkursu jest uhonorowanie kreatywności, zaangażowania i podejmowania wyzwań przez realizatorów projektów.  Słowa uznania dla uczestniczących w konkursie projektów wyraziła przewodnicząca kapitule konkursowej Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Podkreśliła ich wyjątkowość oraz ważny wpływ na mieszkańców miasta. Jury konkursu wyłoniło laureatów w czterech kategoriach: Inicjator Roku, Inicjator Wspierający, Inicjator Aktywizujący i Inicjator Nowatorski.

Najlepszą inicjatywą wybrana została „Sieć przyjaciół zdrowia psychicznego”, otrzymując tym samym tytuł i statuetkę Inicjatora Roku. Projekt realizowany jest przez fundację o tej samej nazwie. Jest inicjatywą mającą na celu wspieranie osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego. W ramach sieci kilkaset osób w kraju zostało przeszkolonych celem wspierania ludzi, zmagających się różnego rodzaju z dysfunkcjami. Osoby te pomagają swoim podopiecznym w wielu czynnościach, służą radą lub też po prostu towarzyszą swoim podopiecznym, gdy ci czują się samotni. Inicjatywa działa na terenie całego kraju.

Kategoria Inicjator Wspierający  uhonorowano zarówno działania, celem, których jest pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, jak i wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska. Wyróżniono Stowarzyszenie Zielona Grupa, której członkami są niezrzeszeni aktywiści i mieszkańcy Poznania za inicjatywę „Długi Stół Poznań”. Akcja miała na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności i pomoc osobom, w złej sytuacji materialnej. Wolontariusze zaangażowani w projekt od marca do września uratowali ponad 21 ton jedzenia. Niesprzedana, ale zdatna do spożycia żywność pozyskiwana od sprzedawców handlujących na poznańskich rynkach trafiała m.in. do seniorów, rodzin wielodzietnych, uchodźców czy osób bezdomnych.

Kategoria Inicjator Aktywizujący  ukierunkowana jest na przedsięwzięcia stymulujące poznaniaków do działania i współtworzenia. Wyróżniono Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury za społeczno-artystyczne przedsięwzięcie „Projekt Off Opera – Głosy Miasta”. Na projekt składały się elementy takie jak: „Projekt taxi” – zebranie historii poznańskich taksówkarzy i stworzenie z nich utworów słowno-muzycznych, „Poznańskie rewiry” – film oparty na historiach poznańskich restauratorów czy „Projekt eki” – będący multimedialną narracją o poznańskich bikiniarzach z lat 50. Ważną częścią inicjatywy był także cykl minikoncertów.

W kategorii Inicjator Nowatorski wyróżniono inicjatywy, rozwiązania i formy aktywności stanowiące novum na danym terenie lub w określonej dziedzinie. Zwyciężyła Fundacja Ciszum za inicjatywę „Eksperci przez doświadczenie”. Celem przedsięwzięcia było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Projekt polegał na wspieraniu przez ekspertów osób zmagających się z ostracyzmem z uwagi na zaburzenia psychiczne. Fundacja Ciszum jest pierwszą organizacją w Poznaniu i jedną z pierwszych w Polsce, prowadzącą tego rodzaju szkolenia.

W głosowaniu internetowym poznaniacy przyznali nagrodę Inicjator Mieszkańców, noszącą imię zmarłego w 2019 roku Andrzeja Białasa. Laureatem nagrody została nieformalna grupa skupiająca mieszkańców Poznania zarządzających społecznie Wolnym Ogrodem Miejskim Bogdanka za inicjatywę „Wolny Ogród Miejski Bogdanka”. Położony w centrum Poznania przy ogrodach działkowych ROD „Bogdanka” zieleniec jest jednym z pierwszych zarządzanych społecznie tego typu terenów. Prace nad projektem pozwalały młodzieży, architektom i urbanistom aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu działań na rzecz przestrzeni miejskiej Poznania.

Zwycięzcom każdej kategorii wręczono statuetki i nagrody pieniężne o łącznej wartości 25 tysięcy złotych.

Kapituła konkursu przyznała też szereg wyróżnień:

W kategorii Inicjator Wspierający uhonorowano: Paulinę Dawid, Annę Marię Majchrzycką i Monikę Chabel za projekt „Widzialna Ręka Poznań”, Fundację Wspierania Rodziny Matecznik za przedsięwzięcie ”Ta korona jest zbyt ciężka – wsparcie kobiet rodzących w czasie epidemii”, Stowarzyszenie Grupa Animacji Społecznej „Rezerwat” za „Realizację projektów w obszarze streetworkingu z dziećmi oraz młodzieżą ze środowisk narażonych szczególnie na wykluczenie społeczne z Poznania i Czerwonaka”, Olgę Kotyk za projekt „Web-korki”; Stowarzyszenie Schron Kultury Europa za inicjatywę „Wildecki Klub Senioralny Schron Trzeciego Wieku”, Fundację Laba za przedsięwzięcie „Opieka Wytchnieniowa Dzienna”, Stowarzyszenie Zupa na głównym za inicjatywę „Zupa na Głównym”.

W kategorii Inicjator Aktywizujący wyróżnienia otrzymali: Fundacja Ratuj Ryby, za projekt „VI Sprzątanie Brzegów Warty od źródeł do ujścia 2020”, Polish For You Karolina Sołtowska za inicjatywę „Polish cafe”; Stowarzyszenie Zielona Grupa za przedsięwzięcie „Dom sąsiedzki z ogrodem”, Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju za projekt „Kwadrans dla środowiska”.

W kategorii Inicjator Nowatorski wyróżnienia zdecydowano się przyznać: Grupie nieformalnej „Kejtersi – poznańskie psy” za projekt „Poznańska sieć domów tymczasowych”, Stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej za projekt „Zielono mi”, Oddolnej grupie inicjatywnej: Marcinowi Muth, Katarzynie Majer, Tomaszowi Dworkowi, Dariuszowi Zychowi, oraz Annie Ryks za przekształcenie zaniedbanego przejścia bramnego w kamienicy przy Garbarach w galerię fotografii i ośrodek aktywności społecznej oraz kulturalnej „Galeria w bramie”, Stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO za inicjatywę „Bierzemy sprawy w swoje ręce! Kampania promująca aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”, Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego za projekt „Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego”.

Laureatom, wyróżnionym i nominowanym w konkursie podziękował Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, podkreślając ich wkład w rozwój ich małej ojczyzny.

Więcej informacji o rozstrzygnięciu konkursu uzyskać można tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz