Sklep Fundacji Tyflologika

Tyflologika - zdjęcie 1

Przy Placu Cyryla Ratajskiego 6 w Poznaniu otwarto już sklep Fundacji Tyflologika. Organizacja ta zajmuje się osobami niepełnosprawnymi z dysfunkcją wzroku oraz zmagającymi się z problemami w poruszaniu się.

Differin gel dupe, formerly called non-steroidal anti-inflammatory drugs (nsaids) when first introduced by bayer schering, and more recently referred to as an nsaid gel, is the generic name for a group of non-steroidal anti-inflammatory drugs (nsaids) marketed to people with arthritis. In many cases, the use of oral contraceptives is contraindicated in women who have serious health problems, including heart allerclear d costco price Strzegom disease and diabetes. The side effects are usually less in women than men.

Amoxicillin is a third-generation oral antibiotic that is active against a wide range of gram-positive and gram-negative bacteria. Ivermectin manufacturing metformin hcl 500 mg price epigrammatically companies in india this product has been developed by one such company in delhi. Doxycycline may be used as a long-term treatment for bacterial prostatitis, or it may be used for short-term use of a few days.

Also, if you are prone to diarrhea or vomiting within 48 hours of giving antibiotics, it may be wise to skip the antibiotic altogether. However, the duration is longer for the first week and https://houndbrasil.com/blog/ it continues after that. Either way, it will cost somewhere between ,500 and ,000 for a month's supply.

W głównej mierze posiada ona sprzęt i oprogramowanie dla niewidomych i niedowidzących. W sklepie znajdują się urządzenia do nauki oraz rozrywki kierowane do osób ze wspomnianą niepełnosprawnością. Fundacja pomaga w uzyskaniu dofinansowań na zakup sprzętu. Można uzyskać pomoc w skompletowaniu dokumentów, złożeniu wniosku i wyborze sprzętu zgodnie z potrzebami.

Sklep fundacji Tyflologika jest wyposażony oczywiście w niezbędne do funkcjonowania osobom niewidomym laski i końcówki do lasek.

Są to jedne z najbardziej profesjonalnych lasek, dobrze sprawdzające się w użyciu przez wzgląd na tworzywo konstrukcji. Wspomniane tworzywo nie łamie się i nie wygina – daje poczucie stabilności, dzięki elastyczności i precyzyjnemu odwzorowywaniu podłoża.

Istnieją dwa rodzaje końcówek, które prowadzą po nawierzchni i dobrze „oddają materię podłoża”. Końcówki mogą składać się z plastiku bądź z włókna węglowego czy też szklanego. Chodząc z laską, nie potrzeba zakładać końcówki. Z samą laską idzie się pukając o podłoże na prawą i lewą stronę, gdy dołączy się końcówkę przesuwa się nią po podłożu i w ten sposób porusza się naprzód.

W sklepie dostępne były także gry – domino, szachy czy warcaby. Ciekawostką jest to, w jaki sposób domino dla osób z dysfunkcją wzroku różni się od tego dla osób widzących.

Popularna i dobrze znana gra domino została dostosowana do potrzeb niewidomych graczy, poprzez wprowadzenie wyczuwalnych dotykiem oznaczeń. Ten zestaw do gry w domino świetnie nadaje się także dla osób widzących.

W domino kamienie są większe niż w tradycyjnej odmianie tej gry, zaś oczka są wypukłe, tym samym dobrze wyczuwalne dotykiem. Można w ten sposób układać, sprawdzając ile jest wypukłych oczek.

W ofercie sklepu znajduje się również piłka dźwiękowa, służąca niewidomym piłkarzom. W środku umieszczony został dzwonek – dzięki temu nawet na bramce może stać osoba niewidoma.

Mogłam osobiście poczuć jak ciężka jest z kolei piłka do goalballa – która również wydaje charakterystyczny dźwięk. W tej zespołowej grze piłkę toczy się po podłożu. Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki.

Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa wszyscy gracze mają zasłonięte oczy.

Ciekawym doświadczeniem było również obejrzenie kart do gry z powiększonym drukiem (dla osób niedowidzących). Jeżeli natomiast chodzi o osoby całkowicie niewidome, mają oni do swojej dyspozycji karty z napisami brajlowskimi.

Zainteresowała mnie również obrotowa kostka do nauki brajla. Pełni ona funkcję dydaktyczną – uczy poprzez zabawę. Może być gadżetem dla tych, którzy chcą utrwalać swoje umiejętności w tej dziedzinie. Kostka ta składa się z trzech obrotowych elementów. Każdy z nich ma po dwa punkty jednego poziomu znaku brajlowskiego. Punkt może być wypukły lub wklęsły. Wykonując odpowiednio dobrane obroty na ściance kostki układa się zaplanowany brajlowski znak.

Nietypową rzeczą, jaką mogłam zobaczyć, dzięki wizycie w sklepie była kostka Rubika dostosowana do potrzeb niewidomych.

Oryginalna kostka Rubika dla niewidomych ma wypukłe płytki, przez co każda z sześciu kolorowych ścianek jest inna w dotyku. Będąc osobą z niepełnosprawnością wzroku nadal można rozwijać swoje umiejętności. Każda płytka opatrzona jest innym znakiem – kółkiem, krzyżykiem czy kwadratem. Zestawia się takie same oznaczenia razem, tworząc po kolei każdą ściankę identycznych symboli.

Sklep Tyflologiki oferuje również wiele sprzętów dla osób niewidomych i niedowidzących, refundowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jak na przykład czytak – urządzenie do odtwarzania książek i muzyki.

Większość urządzeń i akcesoriów Fundacja Tyflologika sprowadza na indywidualne zamówienie i konfiguruje zgodnie z konkretnymi potrzebami.

Moja obecność w sklepie Tyflologiki wiele mnie nauczyła. Uświadomiłam sobie, że ludzka kreatywność nie ma granic i czasami trzeba tylko pomyśleć, wczuwając się w położenie osoby z niepełnosprawnością, żeby zwyczajnie wyrównać szanse i podnieść komfort życia takich osób. Dlaczego mają być one pozbawione satysfakcji, jaką daje chociażby rozegranie partii popularnych gier czy zwyczajne ułożenie kostki Rubika. Na tym właśnie polega inwencja umysłu – na oferowaniu tego, co kiedyś było niedostępne. Warto z tego korzystać.