Przejdź do treści

Strasburg: padła propozycja wprowadzenia Europejskiej Karty Niepełnosprawności

Zdjęcie, miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami

Parlament Europejski w środę, 17 stycznia 2024 roku wyraził gotowość do negocjacji z państwami członkowskimi Rady Unii Europejskiej w sprawie ogólnounijnej karty oraz karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami.

Osoby mające dysfunkcje napotykają problemy w trakcie podróży lub wizyty w państwie członkowskim UE, ponieważ nie zawsze uznawany jest ich stopień niepełnosprawności.

Dyrektywa, jaką niedawno zaproponował Parlament Europejski, wprowadza unijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz zmienia dedykowaną im Europejską Kartę Parkingową tak, aby w trakcie wizyty mogły one korzystać z tych samych praw, co mieszkańcy państwa członkowskiego, w tym dostępu do parkowania.

Obydwie karty będą mogli otrzymać obywatele, których status niepełnosprawności oraz przywileje uznawane są przez kraj członkowski, na terenie, którego ci mieszkają, a także członkom ich rodzin, osobom im towarzyszącym oraz pomagającym w codziennym życiu.

Członkowie Parlamentu Europejskiego proponują, by zarówno Europejska Karta Niepełnosprawności jak i karta parkingowa dostępne były za darmo w dwóch formatach: fizycznym i elektronicznym. Chcą też, karty były dostępne w krajowych i międzynarodowych językach migowych, alfabecie Braille’a, a także łatwo zrozumiałym języku.

Ze strony posłów padła też propozycja, aby osoby dysponujące Europejską Kartą Niepełnosprawności, które przeprowadzają się między krajami członkowskimi celem podjęcia pracy lub edukacji oraz osoby korzystające z europejskich programów mobilności, ma przykład Erasmus+, tymczasowo chronić.

Posłowie do Parlamentu europejskiego uważają, że świadomość na temat Europejskiej Karty Niepełnosprawności oraz Europejskiej Karty Parkingowej dedykowanej osobom o ograniczonej sprawności powinna być szerzona przez państwa członkowskie i Komisję. Środkiem służącym temu celowi miałaby być między innymi witryna internetowa, na której zamieszczone zostałyby informacje dotyczące uzyskiwania, używania i odnawiania tych dokumentów w językach narodowych państw Unii Europejskiej.

Mandat Parlamentu Europejskiego przyjęty przed kilkoma dniami określa terminy wydawania i odnawiania dokumentów- w ciągu 60 dni w przypadku Europejskiej Karty Niepełnosprawności i w ciągu 30 dni w przypadku Europejskiej Karty Parkingowej. Parlament Europejski daje też możliwość starania się o cyfrową wersję karty parkingowej, na którą trzeba będzie czekać 15 dni.

Sprawozdawczyni Lucia Duris Nicholsonova ma nadzieję, że nowe prawo poprawi nie tylko warunki podróżowania, ale pozwoli również swobodnie przemieszczać się wszystkim Europejczykom.

 Wierzę, że zarówno Parlament, jak i Rada wykażą dobrą wolę polityczną, aby szybko osiągnąć porozumienie. To jest początek, a nie koniec. Walka o to, aby osoby z niepełnosprawnością miały takie same prawa jak każdy inny obywatel UE, ma charakter długoterminowy i musimy wprowadzić zmiany w prawodawstwie UE, zwłaszcza w dziedzinie ochrony socjalnej– mówi Nicholsonova.

Rozmowy z Radą Unii Europejskiej rozpoczną się w końcu bieżącego miesiąca.

Opracowano na podstawie: W Strasburgu zaproponowano wprowadzenie ogólnounijnej karty dla osoby z niepełnosprawnością – niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz