Przejdź do treści

Sukces poznańskiej firmy przy współpracy Stowarzyszenia Na Tak!

Sukces Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy współpracy Stowarzyszenia Na Tak!

Realizowany przez te dwie instytucje projekt INSENSION został wyróżniony nagrodą Czarnej Perły przyznawaną przez organizację EURORDIS-Rare Diseases Europe.

Twórcy Poznańskiego projektu rywalizowali w kategorii Technologii Medycznych. Nagroda w konkursie to wyraz uznania Kapituły z tytułu: innowacyjnej, opartej na badaniach pracy wspierającej osoby z głębokimi i/lub wielorakimi trudnościami w procesie nabywania wiedzy.

Dedykowany wybranej grupie odbiorców projekt INSENSION koncentrował się na stworzeniu platformy umożliwiającej ludziom z głęboką, złożoną niepełnosprawnością intelektualną korzystanie z aplikacji oraz usług cyfrowych, które mogą wpłynąć na poprawę jakości ich życia.

Chodzi tutaj dla przykładu chociażby o zwiększenie ich zdolności do decydowania o sobie czy po prostu uatrakcyjnienie codzienności.Projekt był realizowany przez interdyscyplinarny zespół badaczy z Polski, Niemiec, Hiszpanii i Słowenii, a liderem międzynarodowego konsorcjum naukowo-przemysłowego było wspomniane już Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Skorzystano z najwyższych osiągnięć naukowych, wyposażając proponowaną platformę wspomagającą w mechanizmy rozpoznawania zachowania oparte o technologie analizy gestów, mimiki twarzy i głosu.

Zaawansowane metody z obszaru sztucznej inteligencji dały cały wachlarz możliwości.System, którego prototyp powstał w wyniku wykonanych prac ma za zadanie rozpoznawać tzw. niesymboliczne zachowania osób z głęboką, złożoną niepełnosprawnością intelektualną, interpretować je jako intencje do utrzymania bądź zmiany sytuacji w otoczeniu swojego użytkownika.

Przy użyciu tego systemu osoby z głęboką, złożoną niepełnosprawnością intelektualną zyskują możliwość przekazania opiekunom informacji o swoich potrzebach za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych, włączenia ulubionej muzyki czy kontroli sprzętu w inteligentnym pokoju.

Platforma była tworzona w modelu projektowania włączającego, w którym osoba z niepełnosprawnością oraz jej opiekunowie mogli dołączyć do całej procedury dot. badań i rozwoju.

Projekt wsparli również praktycy ze Stowarzyszenia Na Tak – największej poznańskiej organizacji pozarządowej świadczącej pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzinom.

Wyróżnienie Czarnej Perły przyznaje europejskie stowarzyszenie, w skład którego wchodzi ponad 1000 organizacji, zajmujących się na co dzień pacjentami z rzadkimi chorobami.

Gratulacje!

Dodaj komentarz