Przejdź do treści

Trwa Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności

Plakat promujący miesiąc dumy osób z niepełnosprawnościami

Autor: Tomasz Wojczak

Drodzy Czytelnicy, przypominamy Wam, że lipiec to Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności. Siódmy miesiąc roku to wyjątkowy czas, w którym można świętować różnorodność, siłę i osiągnięcia osób z niepełnosprawnościami. Obchody Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności to także sposobność do tego, by zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób o ograniczonej sprawności, gdyż ludzie ci stanowią istotną część naszego społeczeństwa.

Jak powszechnie wiadomo, niepełnosprawność wiąże się również z wieloma barierami. Ograniczeniom sprawności często towarzyszy ból, lęk i frustracja. Dzieje się tak niemal zawsze gdy niepełnosprawność pojawia się nagle i zabiera zdrowie, sprawność fizyczną i wywraca dotychczasowe życie o 180 stopni. Warto jednak pamiętać, że ograniczenia sprawności to nie „koniec świata”. Pamiętać należy, że osoby dotknięte niepełnosprawnością mogą prowadzić wartościowe życie i realizować swoje marzenia. Ograniczenia sprawności mogą przyczynić się do budowania przez ludzi pozytywnych osobowości, które cechują się większą rezyliencją i odpornością na wyzwania, z którymi wiąże się życie we współczesnym świecie.

Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności  jest obchodzony na pamiątkę przyjęcia w USA ustawy o Amerykanach z niepełnosprawnościami z 26 lipca 1990 roku. Wspomniany akt prawny zakazuje dyskryminacji osób o ograniczonej sprawności na rynku pracy, w transporcie publicznym oraz dostępie do usług państwowych i samorządowych.

Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności świętowany jest przez ludzi, którzy niepełnosprawność uznają za jedną ze swoich cech. Lipiec to czas, w którym społeczność osób z niepełnosprawnościami powinna się zjednoczyć, podnieść się na duchu, wzmocnić swój głos oraz zostać zrozumiana i usłyszana przez ogół społeczeństwa. Obchody Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności są również zachętą dla osób z niepełnosprawnościami do samoakceptacji.

Świętowanie Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności powinno przyczynić się do społecznej inkluzji osób z niepełnosprawnościami oraz akceptacji przez ogół społeczeństwa wszystkich rodzajów niepełnosprawności.

Opracowano na podstawie informacji znalezionych tutaj i tutaj. Grafika wykorzystana w nagłówku pochodzi ze strony dostępnej tutaj.

Dodaj komentarz