Autor: Tomasz Wojczak
Przypominamy, że do 18 września 2025 roku trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu zatytułowanego Poznańscy Koordynatorzy Wolontariatu.
Omawiane przedsięwzięcie jest organizowane przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Podstawowym celem inicjatywy jest nagrodzenie pracy wykonywanej przez wyróżniające się osoby pełnoletnie, aktywne i zaangażowane, które zajmują się koordynowaniem wolontariatu w poznańskich instytucjach, organizacjach i przedsiębiorstwach. Poprzez organizację konkursu władze Miasta Poznania chcą podkreślić znaczenie zadań wykonywanych przez koordynatorki i koordynatorów inicjatyw wolontariackich. Praca tych ludzi polega, nie tylko na przygotowaniu wolontariuszek i wolontariuszy do realizacji zadań. Koordynatorzy i koordynatorki wspierają i motywują osoby wspomagające nieodpłatną pracą działanie wielu poznańskich organizacji pozarządowych i instytucji. Osoby te odpowiadają za planowanie działań, rozdysponowanie pracy i stworzenie atmosfery sprzyjającej jej wykonywaniu. Bardzo często ich działanie polega na wykonywaniu obowiązków organizatorów i mediatorów oraz dbaniu o harmonogram realizacji projektów czy też akcji wolontariackich. Wspomniane zadania służą minimalizacji przeszkód i mają na celu rozwiązywanie problemów, z którymi mierzą się zespoły poznańskich organizacji i instytucji. Dobre wykonanie tych zadań znacząco poprawia efektywność pracy i realizację celów, wpływając pozytywnie na dobrostan osób, które nieodpłatnie pomagają. Trzeba bowiem pamiętać, że praca wolontariuszek i wolontariuszy musi zostać wcześniej w odpowiedni sposób zorganizowana.
Zgłoszenia uczestniczek i uczestników powinny wpisywać się w jedną z poniższych kategorii, które uporządkowano w zależności od miejsca działania osoby koordynującej. Kandydatury muszą wpisywać się w jeden z obszarów:
- placówka oświatowa,
- środowisko akademickie,
- organizacja pozarządowa,
- spółka prawa handlowego,
- miejska jednostka organizacyjna lub miejska instytucja kultury.
Każde zgłoszenie należy udokumentować danymi dotyczącymi działań prowadzonych przez kandydatkę lub kandydata w okresie od września 2024 roku do września 2025 roku. Kandydatury można zgłaszać poprzez formularz dostępny tutaj.
Uwaga! Do udziału w omawianym konkursie można zgłosić się samodzielnie lub za pośrednictwem podmiotu, w którym kandydatka lub kandydat koordynuje wolontariat.
Wyniki konkursu poznamy w trakcie Poznańskiego Forum Koordynatorek i Koordynatorów Wolontariatu, które odbędzie się w dniu 20 października bieżącego roku w Bramie Poznania.
Artykuł opracowano w oparciu o informacje dostępne tutaj i tutaj. Grafika wykorzystana w nagłówku pochodzi ze strony dostępnej tutaj.