Przejdź do treści

UAM uniwersytetem otwartym

Logo Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu to jedna z pierwszych w naszym kraju uczelni wyższych, które realizują strategię uniwersytetu otwartego dla wszystkich.

Strategia ta obejmuje również osoby z niepełnosprawnościami. Osoby te mogą liczyć na specjalne stypendium oraz na to, że cały proces kształcenia jest dopasowany do potrzeb i możliwości konkretnego człowieka o ograniczonej sprawności. Ponadto niepełnosprawni studiujący na UAM mogą liczyć na pomoc asystentów dydaktycznego i laboratoryjnego oraz na wsparcie ze strony tłumacza języka migowego. Osoby z dysfunkcjami narządu słuchu mogą wypożyczać sprzęt wspomagający słyszenie. Udogodnienie to obejmuje systemy FM i przenośne pętle induktofoniczne. Część miejsc w akademikach przystosowano do potrzeb studentów z niepełnosprawnością. Istnieją pokoje z komunikatami świetlnymi dla studentów niedosłyszących w Domach Studenckich Zbyszko i Jagienka. Osoby z niepełnosprawnościami studiujące na UAM mogą włączyć się w działalność Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”. Niepełnosprawni mogą również uczestniczyć w lektoratach języka angielskiego dla osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu. Zajęcia te odbywają się Multimedialnej Pracowni Nauki Języków Obcych. Ponadto prowadzone są zajęcia z praktycznej nauki polskiego dla osób głuchych i słabosłyszących. Na uczelni prowadzone są także lektoraty języka angielskiego dla studentów z trudnościami poznawczymi. Na UAM dla osób z niepełnosprawnościami prowadzone są również specjalne zajęcia logopedyczne. Niepełnosprawni studenci mogą liczyć również na pomoc ze strony Psychologicznego konsultanta ds. trudności w procesie kształcenia. Niepełnosprawni mogą również brać udział w dostosowanych do ich potrzeb obozach szkoleniowych i sportowych, w tym w Letniej Szkole Języka Angielskiego, Spotkaniu Adaptacyjnym dla Studentów I roku, czy Zimowym Seminarium Szkoleniowym.

Wszystko to czyni Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza miejscem przyjaznym dla niepełnosprawnych studentów.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz