Przejdź do treści

Urząd Miejski w Czaplinku bardziej dostępny

W Urzędzie Miejskim w Czaplinku w województwie zachodniopomorskim osoby z niepełnosprawnościami będą mogły poczuć się bardziej samodzielne. Wszystko za sprawą udogodnień, jakie ostatnio pojawiły się w siedzibie instytucji.

W budynku urzędu Miejskiego w Czaplinku pojawiły się2 pętle indukcyjne stanowiskowe, 1 pętla indukcyjna przenośna, 20 ramek do podpisów, 4 lupy optyczne, 20 tabliczek z piktogramami, karty komunikacyjne do komunikowania się z osobami niesłyszącymi, 2 zestawy komputerowe z dwoma monitorami i kamerami pozwalające tłumaczyć Polski Język Migowy za pośrednictwem połączenia internetowego a także elektroniczna tablica ogłoszeń.

Ponadto budynek Urzędu Miejskiego wyposażony został także w 20 nowych klamek posiadających uchwyty o odpowiedniej długości oraz 20 tabliczek z piktogramami.

Stworzony został również Biuletyn Informacji Publicznej zgodny ze standardami WCAG 2.1.

Przede wszystkim zaś pojawiła się aplikacja IRma-asystent nawigacji.

By z niego skorzystać, użytkownik musi pobrać bezpłatną aplikację dostępną w sklepie Google Play bądź AppStore na telefon z systemem Android lub IOS.

Aplikacja dostosowuje się do konkretnego rodzaju niepełnosprawności. Po wejściu do budynku korzystającego z systemu Irma, dzięki aplikacji będzie wiadomo, gdzie w danej chwili znajduje się konkretna osoba.

Użytkownik będzie mógł wybrać dostępną w Urzędzie usługę, z której chce skorzystać, bądź miejsce, do którego chce pójść. Aplikacja doprowadzi osobę do wskazanego miejsca za pośrednictwem lokalizacji i komunikatów głosowych, które ta otrzyma. Jeśli wystąpi zagrożenie, użytkownik zostanie poinformowany o nim za pośrednictwem aplikacji. System wskaże mu również drogę wyjścia z budynku.

Siedziba wyposażona została w niezbędne udogodnienia na poczet projektu„Poprawa dostępności Urzędu Miejskiego w Czaplinku dla osób ze szczególnymi potrzebami” realizowanego w ramach zadania z programu„Dostępny samorząd – granty” pochodzącego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Celem grantu było zwiększenie dostępności osób ze specjalnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami do świadczonych przez gminę Czaplinek usług z dziedziny architektury, cyfryzacji, informacji oraz komunikacji.

Koszt projektu wyniósł 94tys.złotych i w całości został pokryty przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z dotacji celowej z funduszy PFRON.

Opracowano na podstawie: W czaplineckim urzędzie będzie łatwiej niepełnosprawnym. Liczba usprawnień jest spora – DSI – Drawskie Strony Internetowe.

Dodaj komentarz