Przejdź do treści

Waloryzacja rent i emerytur w 2026 roku

Zdjęcie: elegancki mężczyzna z portfelem i pieniędzmi.

Autor: Martyna Sergiel

W wykazie prac legislacyjnych rządu zawarto informację o projekcie rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2026 r.

Rząd przedłożył propozycję, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum. Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Przedstawiciele rządu zaproponowali zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2026 r. na poziomie 20 proc., realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2025 r. Oznaczałoby to – jak podano – że w przyszłym roku emerytury i renty poszłyby w górę o co najmniej 4,9 proc.

Związki zawodowe postulowały, aby wskaźnik ten wynosił nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2025 r., zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2025.

Propozycje strony pracodawców były z kolei bliższe stanowisku strony rządowej.

W trakcie ubiegłotygodniowych konsultacji Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować porozumienia w tej kwestii.

Według przepisów, jeżeli Rada Dialogu Społecznego w ustawowym terminie nie uzgodni propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji, to w terminie 21 dni od zakończenia negocjacji, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wartość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny, w drodze rozporządzenia decyzję podejmuje Rada Ministrów.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku są waloryzowane. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS waloryzacja opiera się o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów, który w 2024 r. wyniósł 103,6 proc., oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia, który osiągnął 9,5 proc.

Od 1 marca 2025 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1878,91 zł.

Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 1409,18 zł.

Opracowano na podstawie: https://niepelnosprawni.pl/informacje/rzad-pracuje-nad-projektem-w-sprawie-waloryzacji-rent-i-emerytur-w-2026-r.

Dodaj komentarz