Przejdź do treści

Weź udział w V Ogólnopolskiej Konferencji Arteterapii

Plakat promujący V Ogólnopolską Konferencję Arteterapii

Dnia 20 maja 2022 roku w godzinach od 9.00 do 16.00 w warszawskim Hotelu Lord odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Arteterapii pod hasłem Indywidualne podejście w terapii. Nowe wyzwania w praktyce arteterapeuty po dwóch latach pandemii.

Wydarzenie dedykowane jest osobom zajmującym się zawodowo pracą z dziećmi, młodzieżą oraz osobami zmagającymi się z różnego rodzaju problemami.  Organizatorzy przedsięwzięcia do udziału w konferencji zapraszają nauczycieli, pedagogów specjalnych, socjoterapeutów, psychoterapeutów, arteterapeutów, osoby, w kręgu zainteresowań których leży arteterapia i zamierzają wykorzystywać ją, jako metodę pracy z podopiecznymi oraz specjalistów, którzy na co dzień zajmują się arteterapią, ale chcą pogłębić wiedzę z zakresu swojej dziedziny a także zapoznać się z najnowszymi metodami arteterapeutycznymi, które docierają na rynek dzięki rozwojowi nowych technologii.

Konferencję poprowadzą eksperci zajmujący się różnymi rodzajami terapii. Głównym tematem wydarzenia będzie omówienie wpływu izolacji spowodowanej dwoma latami pandemii na artetreapeutów oraz ich podopiecznych a także wskazanie nowych wyzwań stojących przed arteterapią i konieczność podjęcia konkretnych kroków zmierzających do uzyskania oczekiwanych rezultatów terapii. Zaprezentowane zostaną również najnowocześniejsze metody arteterapeutyczne dostosowane do aktualnych problemów podopiecznych i przynoszące oczekiwane skutki.

W programie konferencji przewidziane są cztery wykłady. Wykład pierwszy zatytułowany Twórcze angażowanie grup. Indywidualne podejście do arteterapii w nowej rzeczywistości wygłoszony zostanie przez Aleksandrę Chodasz. Prelekcja będzie dotyczyła realizacji pragnień osób, z którymi pracują arteterapeuci oraz pracy trybie zdalnym podczas prowadzenia terapii. Podczas drugiego wykładu pod tytułem Autorski pomysł pracy z filmem jako sprawdzony sposób na budowanie relacji sprzyjającej efektom terapeutycznym, który poprowadzi Bartłomiej Chrzanowski, omówiona zostanie kwestia wykorzystania pracy z filmem i muzykoterapii w procesie nagrywania teledysków z dziećmi i młodzieżą zmagającą się z niedostosowaniem społecznym oraz niepełnosprawnością intelektualną oraz wpływ tych metod na rozwój kompetencji i umiejętności społeczne młodych podopiecznych. Trzecią prelekcję zatytułowaną Metody arteterapeutyczne wspierające kompetencje emocjonalno-społeczne podopiecznego w nowej rzeczywistości wygłosi Anna Glińska-Lachowicz. Podczas niej wskazane zostaną najważniejsze kompetencje emocjonalno-społeczne pacjentów. Prowadząca omówi także wykorzystanie różnych metod terapii sztuką oraz ich dostosowanie do pracy z konkretnymi trudnościami u dzieci i młodzieży. Natomiast Tomasz Kuta podczas prelekcji pod tytułem Proces arteterapeutyczny. Skuteczne metody pracy na każdy etap terapii, które przybliżą nas do osiągnięcia najlepszych efektów współpracy z podopiecznym przedstawi między innymi metody budowania sesji terapeutycznych w arteterapii rozwojowej i arteterapii klinicznej, metody monitorowania terapii, przykłady prowadzenia spotkań terapeutycznych oraz metody pomocy pacjentowi stawiającemu opór w terapii sztuką.

Spotkanie zakłada też udział w dwóch warsztatach.  Pierwszy z nich, prowadzony przez Annę Glińską Lachowicz nosił będzie tytuł Arteterapia dla seniorów. Praktyczne wskazówki do pracy z różnymi technikami arteterapeutycznymi, które realnie wpływają na podniesienie jakości życia seniora. Podczas tych zajęć przedstawione zostaną metody pracy z osobami starszymi oraz dobór ćwiczeń dostosowanych do możliwości zdrowotnych podopiecznego. Natomiast temat drugiego warsztatu będzie brzmiał Jak zmniejszać poziom stresu, regenerować się, rozwijać pozytywne emocje i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Prowadzący tę część spotkania Mateusz Wiszniewski zaprezentuje ćwiczenia zakresu różnych problemów rozwijające pozytywne uczucia, pozwalające uporać się ze stresem oraz pozwalające zregenerować ciało i siły witalne.

Jakie korzyści wynikną z udziału w konferencji? Podczas spotkania  prześledzone zostaną wnioski z prowadzenia terapii w trybie zdalnym i hybrydowym. Uczestnicy poznają nowe sposoby prowadzenia zajęć w czasie izolacji, które przyniosą podopiecznym wymierne korzyści. Osoby biorące udział w wydarzeniu nauczą się, jak przygotować pacjenta do udziału w terapii w nowej i dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości oraz poznają narzędzia i inspiracje sprawdzone przez praktyków z dziedziny arteterapii, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy. Uczestnicy konferencji  będą mieli okazję do wymiany opinii, inspiracji i pomysłów z innymi terapeutami, poznają ćwiczenia, które będą mogli wdrożyć do swojej pracy z pacjentami, które stworzą im możliwość tworzenia własnych planów terapeutycznych.

W konferencji uczestniczyć można w trybie stacjonarnym bądź zdalnym. Bilety sprzedawane są po promocyjnej cenie do 21 marca 2022 roku. Po tym terminie koszt udziału w spotkaniu ulegnie zmianie. Cennik konferencji, zarówno w trybie online jak i stacjonarnym można zobaczyć tutaj. Więcej informacji o organizatorach konferencji, osobach prowadzących spotkanie oraz programie wydarzenia tutaj.

W przypadku pytań dotyczących organizacji konferencji kontaktować się można z Biurem Obsługi Klienta na adres e-mail  bok@forum-media.pl bądź konferencje@forum-media.pl oraz korzystając z numeru telefonu (61) 66 55 800.  Odpowiedzi na pytania udzieli także pani Sandra Recka, dostępna za pomocą adresu e-mail sandra.recka@forum-media.pl.

Tekst opracowano na podstawie strony V Ogólnopolska Konferencja Arteterapii (kongres-arteterapia.pl).

Dodaj komentarz