Wielki Czwartek

Obraz, Ostatnia Wieczerza

Dziś przypada Wielki Czwartek. Jest to święto ustanowione dla upamiętnienia biblijnej Ostatniej Wieczerzy.

Podczas tego posiłku, spożytego przez Jezusa Chrystusa wraz z apostołami, zostały ustanowione dwa bardzo ważne dla chrześcijan sakramenty – eucharystii i kapłaństwa. Dlatego też przed południem w katedrach na całym świecie odprawiana była tak zwana msza krzyżma. Określenie to pochodzi od łacińskiego wyrazu chrisma, oznaczającego olej. Liturgii tego nabożeństwa przewodniczył biskup danej diecezji. W trakcie tej mszy świętej księża ją koncelebrujący odnawiali swe kapłańskie przyrzeczenia. W tym roku uroczystość ta odbędzie się w okrojonej formie. Ze względu na pandemię koronawirusa i nałożone na nas przez rząd ograniczenia w mszach świętych może uczestniczyć tylko 5 osób.

We wszystkich katolickich świątyniach w Wielki Czwartek odprawia się tylko Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna obchody tak zwanego Triduum Paschalnego. Wraz z początkiem tego nabożeństwa kończy się Wielki Post. Najświętszy Sakrament we wszystkich kościołach przenosi się do kaplicy adoracji, określanej mianem Ciemnicy. W części kościołów odbywał się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, który w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa został zakazany. Rytuał ten nosi nazwę Mandatum.

O transmisji tegorocznej liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej w TVP przeczytać można tutaj. Artykuł w linku zawiera również informację o transmisjach telewizyjnych z obchodów całego Triduum Paschalnego.