Przejdź do treści

Wymagająca praca, godna płaca

Zdjęcie, śpiące niemowlę tulące pluszowego misia. 

Sejm przyjął ustawy o dodatkach dla Pracowników Pomocy Społecznej, Pieczy Zastępczej, Opiekunów Żłobkowych i Rodzin Zastępczych. 

Te dodatki umożliwią bardziej godne życie i wpłyną na akceptujący odbiór społeczny tego rodzaju zajęcia w naszym kraju – komentuje Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz.

Wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca 2024 r. dodatków w kwocie 1000 zł brutto Pracownikom Pomocy Społecznej, Pieczy Zastępczej oraz Instytucji Opieki nad Najmłodszymi Dziećmi – to zadanie przyjętych w piątek przez Sejm regulacji przygotowanych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przez pięć tygodni z rzędu na Radzie Ministrów powstawały projekty ustaw tworzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dwie z nich zostały już przyjęte przez Sejm, a gdy zatwierdzi je Senat i podpisze prezydent, staną się obowiązującym prawem – wskazuje ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Stojąca na czele MRPiPS od początku prac nad ustawą podkreślała, że pracownice i pracownicy socjalni z pełnym poświęceniem angażują się na co dzień w trudną, wymagającą specjalistycznej wiedzy i odpowiednich kompetencji pracę, która musi być odpowiednio honorowana.

To ustawy bliskie człowiekowi: to dodatki dla pracowników pomocy społecznej, dla pracowników socjalnych, dla pracowników żłobków w kwocie tysiąca złotych. To dodatki, które pozwolą godnie żyć i poczuć, że ta trudna praca spotyka się w Polsce z szacunkiem – zaznacza Ministra Dziemianowicz-Bąk.

Jak twierdzi, druga przyjęta dziś przez Sejm ustawa to rozwiązanie wspierające dodatkiem w kwocie tysiąca złotych rodzinną pieczę zastępczą, rodzinne domy dziecka, zawodowe rodziny zastępcze.

Czasami bowiem w rodzinie się ktoś rodzi, a czasami ta rodzina musi się pojawić na pewnym etapie życia dziecka. I kiedy się pojawia, kiedy otacza dziecko troską i opieką, powinna być wspierana – podkreśla Ministra.

Przyjęte przez Sejm regulacje mają umożliwić wprowadzenie programów rządowych, które pozwolą na wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1000 zł. brutto   pracownikom zatrudnionych na umowę o pracę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. 

(Ośrodkach Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, Centrach Usług Społecznych, Domach Pomocy Społecznej, Placówkach Specjalistycznego Poradnictwa, w tym rodzinnego, Ośrodkach Interwencji Kryzysowej, Ośrodkach Wsparcia, w tym: Ośrodkach Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, Dziennych Domach Pomocy, Domach dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, Schroniskach dla Osób Bezdomnych, Schroniskach dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi, Klubach Samopomocy), Systemie Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny (Asystenci Rodziny, Koordynatorzy Rodzinnej Pieczy Zastępczej, Pracownicy Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Osoby Zatrudnione do Pomocy w Rodzinach Zastępczych Zawodowych i Rodzinnych Domach Dziecka na podstawie umowy o pracę, Pracownicy Regionalnych Placówek Opiekuńczo-Terapeutycznych, Pracownicy Interwencyjnych Ośrodków Preadopcyjnych, Pracownicy Placówek Wsparcia Dziennego), Instytucjach Opieki nad Dziećmi w wieku do lat 3, które prowadzone są przez samorządy (żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie), osobom, które pełnią funkcję Rodzin Zastępczych Zawodowych oraz prowadzą Rodzinne Domy Dziecka.

Dodaj komentarz