Autor: Martyna Sergiel
W poniedziałek, 20 października w Warszawie odbędzie się XI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami.
Wydarzenie honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek.
Bieżącej edycji Kongresu towarzyszy hasło: „Prawa w odwrocie”.
Jedenasta odsłona wydarzenia może okazać się szansą zwrócenia uwagi na ważne zjawisko społeczne. Środowisko osób z niepełnosprawnościami oczekuje dzisiaj pełnej implementacji Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Niestety, rzeczywistość nie rysuje się różowo. Stale napotykamy na bariery, opóźnienia oraz decyzje, które wręcz niweczą osiągnięcie głównego zamierzenia.
Tytuł ma za zadanie zatem piętnować rozbieżność pomiędzy deklaracjami a praktyką.Aktualne okoliczności związane z wdrożeniem ustawy o asystencji osobistej oraz ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji, będą przedmiotem dyskusji podczas eventu.
Kongres zostanie poprzedzony konwentami o charakterze regionalnym.
Opracowano w oparciu o: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/patronaty-rpo-2025-kongres-osob-z-niepelnosprawnosciami.